Jak pokazuje raport firmy Cushman & Wakefield "Główne ulice handlowe na świecie" rynek nieruchomości handlowych odnotowuje znaczny wzrost aktywności pomimo obserwowanego w wielu krajach słabego ożywienia gospodarczego oraz niepewnych nastrojów konsumenckich. W ponad czterech piątych krajów (81%) z 63 objętych badaniem odnotowano wzrost bądź utrzymanie poziomu czynszów za najlepsze powierzchnie w ciągu roku do czerwca. Oznacza to znaczny wzrost w porównaniu do ubiegłego roku (w 2010 r. w 66% krajów objętych badaniem czynsze wzrosły bądź pozostały stabilne). Tylko w około jednej piątej krajów (19%) czynsze spadły (w 2010 r. - 34%).
Przeczytaj także:
Najdroższe ulice handlowe świata 2010
Dzięki wzrostowi czynszów o 21,6% nowojorska Piąta Aleja utrzymała wiodącą pozycję najdroższej lokalizacji handlowej dziesiąty rok z rzędu. Dzielnica handlowa Causeway Bay w Hongkongu pozostała na drugim miejscu, dzielnica Ginza w Tokio miejsce trzecie.
Największy skok w rankingu w pierwszej dziesiątce (z 9 na 4 miejsce) jest udziałem Pitt Street Mall w Sydney w Australii. Czynsze na tej ulicy handlowej skoczyły o 33,3% w ujęciu rocznym. Pomimo wzrostu czynszów na londyńskiej ulicy New Bond Street o 4,3%, spadła ona z czwartej na szóstą pozycję. Znajduje się obecnie za Polami Elizejskimi w Paryżu, które uzyskały pozycję najdroższej lokalizacji handlowej w Europie. W porównaniu z zeszłoroczną obniżką czynszów o 9,5%, w tym roku czynsze wzrosły tam o 5,3%.
Podobnie jak w zeszłym roku region Azji i Pacyfiku oraz Ameryka Łacińska wykazują największy wzrost stawek czynszowych na świecie. W rejonie Azji i Pacyfiku, gdzie ogółem czynsze wzrosły o 12,2%, ulica Wangfujing w Pekinie odnotowała największy wzrost (109,5%) w rejonie oraz globalnie. W Ameryce Południowej, gdzie czynsze wzrosły ogółem o 10,6%, ulica Garcia D’avilla w Rio de Janeiro wykazała największy wzrost czynszów (52,2%) w rejonie.
Tempo wzrostu czynszów w całej Europie było zdecydowanie słabsze (1,9%). Jednak w porównaniu do spadków odnotowanych w zeszłym roku (4,2%) można mówić o poprawie sytuacji. Największy wzrost czynszów w Europie odnotowano w centrum Helsinek (33,3%).
Lokalizacje o największym wzroście - Azja Pacyfik, Afryka i Bliski Wschód
Lokalizacje o największym wzroście - Azja Pacyfik, Afryka i Bliski Wschód
Kliknij, aby przejść do galerii (10)
John Strachan, dyrektor globalnego działu powierzchni handlowych firmy, powiedział: „Choć ożywienie w krajach zachodnich jest słabe, zauważalny jest zwiększony poziom aktywności biznesowej, szczególnie w centrach głównych miast, które nadal skupiają zainteresowanie wielu międzynarodowych marek. Podaż jest ograniczona, co wpływa na wzrost zarówno czynszów, jak i cen. Handlowcy kontynuują ekspansję w regionie Bliskiego Wschodu oraz Japonii, choć dla wielu uznanych firm międzynarodowych w centrum zainteresowania pozostają Chiny, Indie oraz do pewnego stopnia Południowa Ameryka’’.
Gene Spiegelman, wiceprezes wykonawczy firmy Cushman & Wakefield w Nowym Jorku, powiedział: „Piąta Aleja pozostaje niezmiennie najbardziej atrakcyjną lokalizacją dla renomowanych międzynarodowych marek handlowych i odzieżowych. Umiejętność ciągłego dostosowania strategii handlowych do tak dużego i zróżnicowanego środowiska biznesowego oraz wciąż zmieniającego się rynku konsumenckiego ograniczyła presję na wartości czynszów przy Piątej Alei związaną z ostatnimi zawirowaniami gospodarczymi i spowodowała, że wzrost stawek na Piątej Alei był wyższy niż oczekiwano. Globalne marki handlowe ciągle rozwijają zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne kanały dystrybucji, choć widząc ogromną wartość w modelu dystrybucji stacjonarnej, koncentrują się właśnie na tym modelu sprzedaży, który w przypadku Piątej Alei okazuje się najbardziej efektywny”.