eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyHR a controlling personalny

HR a controlling personalny

2011-09-09 09:23

Przeczytaj także: Zarządzanie talentami najważniejsze dla branży HR


Potwierdzeniem znaczenia HR jako wsparcia informacyjnego decydentów w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi jest odsetek badanych angażowanych w cykliczne raportowanie zarządcze.

fot. mat. prasowe

Średnia ocena poziomu współpracy komórek HR z komórkami finansów i controllingu

Średnia ocena poziomu współpracy komórek HR z komórkami finansów i controllingu


Wzmocnienie relacji między HR i controllingiem może zaowocować znacznym usprawnieniem umiejętności analitycznych i kalkulacyjnych zarządzania zasobami ludzkimi. Controllerzy finansowi powinni wzmacniać możliwości interpretacji skutków finansowych podejmowanych działań zarządzania zasobami ludzkimi. Współpraca taka może zbudować świadomość ekonomiczną wszelkich decyzji związanych z alokacją pracowników.

Z drugiej strony wiedza i doświadczenie pracowników HR może zdecydowanie podnieść jakość opracowywanych planów i prognoz, a także wskazywać na ryzyka w osiąganiu celów strategicznych, które dziś nie są zauważane przez controllerów finansowych.

Podsumowanie

Jest jeszcze wiele do zrobienia w obszarze informacyjnego wsparcia zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach w Polsce. Pozytywnym wnioskiem z badania jest fakt, że organizacje, które wdrożą w najbliższym czasie najlepsze praktyki w zakresie controllingu personalnego mogą na polskim rynku osiągnąć przewagę konkurencyjną.

Wsparcie analityczne decydentów w zakresie właściwej alokacji pracowników może w stosunkowo krótkim czasie wykreować wyjątkową wartość rynkową.

Wymaga to jednak przemyślenia struktury informacji i źródeł danych niezbędnych dla prawidłowego, prostego, przejrzystego i elastycznego systemu controllingu personalnego.

Informacje o badaniu
Niniejsze badania zostały przeprowadzone wśród 93 przedstawicieli obszaru finansów i controllingu w okresie listopad 2010 – czerwiec 2011. Większość badanych to różnej klasy specjaliści (53%), kierownicy i menedżerowie (17%) oraz administratorzy/koordynatorzy (17%).

Większość badanych pracuje w organizacjach zatrudniających powyżej 200 osób i osiągających średnie roczne przychody na poziomie powyżej 200 mln PLN. Są to przedsiębiorstwa zarówno produkcyjne, jak i usługowo-handlowe, głównie z branży elektrycznej/elektronicznej i finansowej.



poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: