Fit for Work: zdrowie polskich pracowników
2011-09-12 00:05
Przeczytaj także: Jak inwestować w zdrowie pracowników? O czym powinien pamiętać pracodawca?
Wyniki raportu wskazują na konieczność fundamentalnej zmiany w sposobie postrzegania chorób układu mięśniowo-szkieletowego przez pracodawców, decydentów, specjalistów w obszarze ochrony zdrowia – zauważa Krzysztof Łanda, prezes Fundacji Watch Health Care, uczestnik panelowej dyskusji w Krynicy. Sami pacjenci muszą poznać swoje prawa i uwierzyć, że przy odpowiednim leczeniu i udzielonym im wsparciu mogą kontynuować, podjąć lub na nowo podjąć pracę. Piłeczka jest po stronie decydentów potrzeba działań mających na celu zatrzymanie większej liczby pracowników na rynku pracy, potrzeba starań o minimalizację wpływu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego na wydajność pracy, koszty opieki zdrowotnej i stopień wykluczenia społecznego.
Warunkiem osiągnięcia tego jest opracowanie efektywnych mechanizmów umożliwiających wczesną diagnozę i leczenie pacjentów z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego tak aby mogli jak najszybciej wrócić do pracy zawodowej. Osoby dotknięte tą grupą schorzeń często zbyt wcześnie rezygnują z pracy, z powodu bólu towarzyszącego chorobie, dysfunkcji fizycznej i psychicznej, strachu lub wstydu. Tymczasem przy odpowiednim wsparciu lekarzy i pracodawców mogliby kontynuować pracę. Dla chorych na schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego praca może być jednocześnie przyczyną ich schorzenia, jak i elementem terapii. Badania pokazują, że stopniowy lub wieloetapowy powrót do pracy może wspomóc łagodzenie przebiegu chorób układu mięśniowo-szkieletowego i leczenia tego schorzenia.
W Polsce brakuje działań koncentrujących się na postrzeganiu pacjentów z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego z perspektywy ich aktywności zawodowej. Potrzebna jest też zmiana percepcji kosztów, jakie niosą choroby układu mięśniowo-szkieletowego. Należy zacząć skupiać się na kosztach społecznych, nie zaś wyłącznie na kosztach bezpośrednich tego typu schorzeń – dodaje Łanda.
Informacje o badaniu
Raport "Zdolni do pracy? Choroby układu mięśniowo-szkieletowego a rynek pracy w Polsce" został opracowany m.in. dzięki danym udostępnionym po raz pierwszy w Polsce przez ZUS, jest punktem wyjścia implementacji międzynarodowego projektu Fit for Work realizowanego do tej pory w 27 krajach europejskich i pozaeuropejskich.
Do pobrania:
Przeczytaj także:
Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?
![Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy? [© pixabay.com] Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/choroba/Choroba-pracownika-powodem-zwolnienia-z-pracy-248581-150x100crop.jpg)
oprac. : Kamila Urbańska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zdrowie, zdrowie pracowników, życie i zdrowie pracowników, choroby zawodowe, choroby układu mięśniowo-szkieletowego