eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyBranża farmaceutyczna a polska gospodarka

Branża farmaceutyczna a polska gospodarka

2011-09-13 10:42

Branża farmaceutyczna a polska gospodarka

Rynek apteczny – wartość sprzedaży, mld EUR – 2010 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (43)

Wpływ branży farmaceutycznej na polską gospodarkę systematycznie rósł w ciągu ostatnich pięciu lat. W 2010 roku sektor ten w sposób bezpośredni i pośredni odpowiadał za prawie 1 procent PKB, czyli 11,1 mld złotych, w tym blisko 2/3 tego efektu wytworzyły innowacyjne firmy farmaceutyczne. Okazuje się, że wpływ ten nadal może rosnąć i to szybciej niż cała gospodarka. W ciągu najbliższych pięciu lat branża farmaceutyczna ma potencjał wytwarzać ponad 1 procent PKB. Warunkiem wzrostu jest jednak usprawnienie systemu opieki zdrowotnej w Polsce - czytamy w raporcie przygotowanym przez PwC.

Przeczytaj także: Rynek farmaceutyczny w Polsce 2011-2013

Celem raportu było określenie wpływu innowacyjnych firm farmaceutycznych na rozwój gospodarki w Polsce w postaci:
  • wysokości wpływów do budżetu państwa, zatrudnienia, rynku zamówień dla podwykonawców, podnoszenia konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez transfer „know-how”, wspierania współpracy pomiędzy przemysłem a światem nauki i stymulowania innowacyjności
  • udziału firm w poprawie kondycji polskiego społeczeństwa, uzyskiwanej dzięki działaniom edukacyjnym, programom społecznej odpowiedzialności biznesu, jak również działalności charytatywnej oraz zdefiniowanie wyzwań stojących przed innowacyjnym przemysłem farmaceutycznym.

Informacje o otoczeniu zewnętrznym i rynku farmaceutycznym

Polska jest 6. największym rynkiem farmaceutycznym w Europie pod względem wartości sprzedanych leków, który w roku 2010 osiągnął wartość 20,1 mld PLN. Wydatki na leki na jednego mieszkańca w Polsce są jednymi z najniższych w Europie, wynoszą 114 EUR rocznie, co stanowi 52% średnich wydatków na leki na osobę w Europie. Jednocześnie leki w Polsce są jednymi z najtańszych na Starym Kontynencie, ich cena wynosi jedynie 44% średniej europejskiej. Wydatki na leki stanowią ponad 25% całkowitych wydatków na opiekę zdrowotną. Pacjent dopłaca 32% do leków refundowanych. Jeśli chodzi o poziom współpłacenia pacjenta w odniesieniu do wszystkich leków wskaźnik ten wynosi 67% - podczas gdy w innych krajach europejskich waha się między 25% a 49%. Dowodzi to poważnego niedofinansowania polskiej służby zdrowia w obszarze lekowym.

Struktura rynku farmaceutycznego w Polsce


Polsce funkcjonuje blisko 450 firm farmaceutycznych, z czego 62 to przedsiębiorstwa innowacyjne. Dziesięciu największych przedstawicieli rynku farmaceutycznego wypracowujeblisko 50% jego wartości. W pierwszej dziesiątce znajduje się osiem firm innowacyjnych i są wśród nich trzy największe firmy w Polsce. Pierwsza trójka posiada zakłady produkcyjne i wypracowuje 23% wartości rynku leków.

Innowacyjne firmy farmaceutyczne w 2010 roku dostarczyły na polski rynek produkty o wartości 9,4 mld PLN, co stanowi 58% wartości rynku leków na receptę i leków szpitalnych.

Tylko w roku 2010 branża farmaceutyczna zasiliła budżet państwa kwotą 1 mld PLN w formie podatków i innych opłat (wg danych GUS), z czego 60% zapłaciły innowacyjne firmy farmaceutyczne.

Miejsca pracy

Zatrudnienie w branży farmaceutycznej znajduje 31 tys. osób, z czego 11 tys. pracuje w firmach innowacyjnych.

Kolejnych 80 tys. – 90 tys. miejsc pracy tworzonych jest w hurtowniach i aptekach, czyli podmiotach, których funkcjonowanie jest nieodłącznie związane i uzależnione od obrotu lekami.

Inwestycje

Siedem spośród szesnastu fabryk leków w Polsce należy do innowacyjnych firm farmaceutycznych. Są wśród nich nowo powstałe zakłady produkcyjne, jak i te przejęte od innych podmiotów oraz zakupione w wyniku prywatyzacji polskiego sektora farmaceutycznego. W Polsce innowacyjne firmy wytwarzają ok. 430 produktów w 200 mln opakowań rocznie.

Wartość eksportu w 2010 roku wyniosła ok. 3,6 mld PLN, co stanowi 34% całkowitej sprzedaży innowacyjnego przemysłu farmaceutycznego w Polsce. W zakładach produkcyjnych innowacyjnych firm pracuje 1400 osób, co stanowi13% wszystkich zatrudnionych w innowacyjnych firmach farmaceutycznych. W roku 2010 przedsiębiorstwa zainwestowały 120 mln PLN w dalszy rozwóji modernizację swoich fabryk. Utworzono siedem centrów usługowych. Świadczą one usługi na rzecz ponad stu rynków międzynarodowych we wszystkich obszarach outsourcingu usług takich jak IT, badania kliniczne, usługi finansowo-księgowe oraz dystrybucyjno-logistyczne.

 

1 2 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: