Przeczytaj także: Rynek farmaceutyczny w Polsce 2011-2013
Wnioski
Szansą na zwiększanie zaangażowania firm innowacyjnych w Polsce są nadal niezaspokojone potrzeby terapeutyczne polskich pacjentów, które wymagają zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia, by osiągnąć poziom dostępności terapii porównywalny do innych krajów unijnych. W Polsce brakuje długofalowej wizji polityki lekowej i skutecznego jej wdrażania. Brak konsekwentnej polityki w tym obszarze, jak również niewystarczające finansowanie publiczne oraz opóźnienia w rozpatrywaniu decyzji refundacyjnych prowadzą do ograniczenia dostępności innowacyjnych leków dla polskiego społeczeństwa. Polska jest krajem o jednych z najniższych cen leków innowacyjnych, jak i generycznych. Znaczne różnice cenowe pomiędzy krajami prowadzą do wywozu produktów z Polski na rynki europejskie.
Systematyczne wdrażanie regulacji unijnych i poprawa jakości prawa polskiego przyczyni się do podniesienia transparentności procesów administracyjnych. Jest to jednym z kluczowych elementów, determinujących podjęcie decyzji o wdrażaniu nowych inwestycji. Innowacyjny przemysł farmaceutyczny pozytywnie ocenia kooperację z samorządami. Jakość dialogu i debaty z władzami centralnymi jest oceniana jako niewystarczająca.
Uchwalona niedawno ustawa o refundacji leków może mieć negatywny wpływ na stabilność rynku leków:
- Spodziewany jest spadek dochodowości hurtowników i aptek oraz pogłębienie się procesu konsolidacji na obu tych poziomach dystrybucji
- Ze względu na brak możliwości udzielania rabatów, współpłacenie pacjenta może jeszcze wzrosnąć, a dostęp do leków ulec dalszemu pogorszeniu
- Rozwiązania wdrożone przez nową ustawę refundacyjną mogą przyczyniać się do wzrostu eksportu równoległego leków przeznaczonych na rynek krajowy do innych państw unijnych. To zjawisko może mieć negatywny wpływ na dostęp polskich pacjentów do niektórych leków.
Kluczowym czynnikiem, który może decydująco wpłynąć na rozwój zaangażowania innowacyjnych firm farmaceutycznych w Polsce, staje się podjęcie partnerskiego dialogu z władzami centralnymi. Jego celem powinno być jasne zdefiniowanie terapeutycznych potrzeb społeczeństwa polskiego, określenie oczekiwań administracji państwowej i możliwości odpowiedzi na nie przez innowacyjne firmy farmaceutyczne.
Polski rynek farmaceutyczny na tle rynków europejskich
Wartość rynku w poszczególnych krajach europejskich
Polska jest szóstym największym rynkiem farmaceutycznym w Europie oraz lideremw Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) pod względem wartości sprzedaży leków.
fot. mat. prasowe
Rynek apteczny – wartość sprzedaży, mld EUR – 2010
Rynek apteczny – wartość sprzedaży, mld EUR – 2010
Wartość rynku w Europie – na osobę
Mimo wysokiej, szóstej pozycji Polska ma jeden z najniższych wskaźników wydatków na leki na osobę w porównaniu do większości krajów europejskich – w tym krajów środkowo-europejskich (np. Czechy, Węgry, Słowacja). W 2010 roku w Polsce wydatki na leki na osobę stanowiły 52% średnich wydatków na leki na osobę w Europie.
fot. mat. prasowe
Rynek apteczny, wydatki na leki na osobę (EUR) – 2010
Rynek apteczny, wydatki na leki na osobę (EUR) – 2010

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl