Problemy Polaków w Internecie
2011-09-13 00:11
Przeczytaj także: Polacy 50+ a korzystanie z Internetu
E-biznes wkracza na uniwersytet
Kilkuletni program szkoleń Akademii Allegro i doświadczenie zdobyte w trakcie jego realizacji, zaowocowały utworzeniem studiów podyplomowych z zakresu e-biznesu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Eksperci Akademii oraz kadra naukowa uniwersytetu wspólnie przygotowali unikalny program kształcenia – pierwszy raz publiczne studia wyższe łączą swoje siły ze światem biznesu. Studenci kierunku „e-biznes” zmierzą się m.in. z takimi przedmiotami jak: modele i technologie biznesu internetowego, procesy operacyjne handlu w sieci, marketing internetowy czy koordynacja projektami e-biznesowymi.
Podobna specjalność istnieje już na kilku polskich uczelniach, ale projekt Allegro i UMK ma wyróżniać pomoc ze strony "praktyków". – Takie połączenie biznesu i szkolnictwa wyższego na pewno ma szansę zaowocować nową jakością kształcenia w Polsce. To będzie również nauka dla nas – wykładowców – jak wykorzystać w przyszłości potencjał tego rodzaju studiów i w pełni przygotować studiujących do poruszania się w świecie e-biznesu – wyjaśnia dr Michał Polasik z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK.
E-biznes nie zna granic
Sztandarowym projektem Akademii Allegro jest Akademia Biznesu Internetowego skierowana bezpośrednio do mieszkańców mniejszych miast w poszczególnych województwach. - Od startu projektu w szkoleniach wzięło udział ok. tysiąca uczestników z województw: śląskiego, zachodniopomorskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, opolskiego i pomorskiego. Część z nich dopiero stawiała swoje pierwsze kroki w e-biznesie, ale nie brakowało także przedsiębiorców, którzy chcieli poszerzyć tradycyjną działalność handlową o sprzedaż przez Internet – mówi Mariusz Wesołowski, trener Akademii Allegro.
Mieszkańcy powyższych regionów mogą kojarzyć projekt Akademii Allegro dzięki charakterystycznemu truckowi Allegro – ciężarówce z multimedialną salą szkoleń, która stacjonowała w centrach miast. Dzięki temu, trenerzy mogli udowodnić jedną z najważniejszych zalet branży e-commerce mówiącą, że biznes internetowy nie zna jakichkolwiek granic. – Polski e-commerce to nie tylko duże sklepy i ośrodki miejskie. Sukces mogą odnosić nawet firmy z małych miejscowości – mówi Mariusz Wesołowski. – Pojawiamy się zwłaszcza tam, gdzie jest wysoka stopa bezrobocia. Co więcej, odpowiadamy na zapotrzebowanie takich miast jak np. Łomianki, gdzie przeprowadziliśmy szkolenia na prośbę Urzędu Miasta. Za każdym razem możemy liczyć na wsparcie instytucji państwowych, naszemu przedsięwzięciu patronował m.in. Samorząd Województwa Mazowieckiego czy Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości – dodaje.
Obecnie mobilna sala szkoleń przemierza całe województwo warmińsko-mazurskie, a w najbliższym czasie zawita na Kujawy i Pomorze. Uzupełnieniem projektu są odbywające się równolegle do Akademii Biznesu Internetowego Edukacyjne Spotkania Allegro, które swoim zasięgiem obejmują wszystkie miasta wojewódzkie.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl