Kontrola JHARS: komposty z odpadów komunalnych
2011-09-13 09:52
Przeczytaj także: Jakość żywności: oliwa z oliwek w II kw. 2011
V. PODSUMOWANIE I WNIOSKI
Nieprawidłowości i uchybienia w zakresie wprowadzenia do obrotu 3 partii kompostów wytworzonych przez 2 podmioty, dotyczyły znakowania opakowań jednostkowych oraz braku informacji odnoszącej się do identyfikacji kompostu, w dokumentach towarzyszących przy sprzedaży luzem.
Należy podkreślić, że wszystkie podmioty, które wprowadzały do obrotu komposty:
- posiadały pozwolenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na ich wprowadzenie do obrotu,
- spełniały wymagania w zakresie jakości kompostów, określone w przepisach o nawozach i nawożeniu.
W przypadku 10 podmiotów (tj. w 41, 7 % ogółem skontrolowanych podmiotów) zawartości składników pożądanych w wytwarzanych odpadach komunalnych (N, P, K, substancji organicznej w suchej masie) były niższe od wymaganych w przepisach o nawozach i nawożeniu, a zanieczyszczenia np. metalami ciężkimi były wyższe od dopuszczalnych. Wytworzony produkt stanowił w większości odpad, który mógł być używany na rekultywację terenów zdegradowanych ekologicznie i nie kwalifikował się jako nawóz organiczny lub organiczno – mineralny.
Wpływ na skład produktu końcowego ma przede wszystkim sposób segregacji odpadów i pozyskiwanie odpadów biodegradowalnych. W odpadach organicznych, mechanicznie odsianych ze strumienia odpadów komunalnych, zawartość metali ciężkich jest kilkakrotnie wyższa niż pozyskiwanych selektywnie.
Przetwarzanie wymieszanych odpadów komunalnych, w niewielkim procencie pozwala na ich zastosowanie w rolnictwie, albowiem końcowy produkt kompostowania nie spełnia wymagań stawianych kompostowi, przeznaczonemu do stosowania w celach rolniczych.
Dlatego, szczególnego znaczenia ze względu na ochronę zdrowia ludzi i zwierząt, nabiera nadzór i kontrola nad wprowadzanymi do obrotu nawozami organicznymi, jakimi są komposty uzyskiwane z odpadów komunalnych, w celu sprawdzenia ich zgodności z wymaganiami określonymi w przepisach o nawozach i nawożeniu.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl