Więcej specjalistów w pracy tymczasowej
2011-09-14 09:37
Przeczytaj także: Rośnie rynek pracy tymczasowej w Europie
Według danych Eurociett, pracownicy tymczasowi w Polsce w 2008 roku stanowili 0,6 proc. ogólnej liczby pracujących. Rok później odsetek ten wyniósł już 0,44 proc. Z najnowszego raportu Eurociett wynika, że polski rynek pracy tymczasowej dynamicznie przyspieszył – aż o 37 proc. w pierwszym kwartale 2011 roku w porównaniu z rokiem ubiegłym. Z optymizmem pozwalają też patrzeć w przyszłość prognozy Eurociett na 2012 rok – przewidywany 26 proc. wzrost pokazuje, że szybko uświadamiamy sobie jak wiele korzyści płynie z zatrudnienia czasowego, zarówno dla firm jak i pracowników.Niebieskie kołnierzyki - Białe kołnierzyki 1:0
W krajach zachodniej Europy rynek pracy tymczasowej w większości stawia na pracowników sektora usługowego. W Polsce wciąż blisko trzy czwarte kontraktów obejmują stanowiska produkcyjne, ale z roku na rok rośnie liczba osób szukających pracy „w usługach”. Widać to chociażby na podstawie badań o rynku pracy tymczasowej pod kątem płci. W całym 2010 r. wśród wszystkich pracowników tymczasowych dominowali mężczyźni, których odsetek wyniósł 54 proc.. Jednak w pierwszej połowie tego samego roku był na poziomie 62 proc. Mamy tu do czynienia ze znacznym spadkiem. Przyczyną mogła być zmiana trendu w zatrudnianiu pracowników tymczasowych i wzrost stanowisk biurowych w ogólnej liczbie zatrudnionych – na stanowiskach sekretarki czy asystentki częściej zatrudniane są kobiety. Z takimi wynikami Polska odstaje od zachodu, ale eksperci od kilku lat zauważają postępujące zmiany trendu.
W Polsce praca tymczasowa ma znacznie krótszą tradycję. Tak duże rozbieżności są związane przede wszystkim z edukacją rodzimego rynku i popytem wśród zagranicznych inwestorów. Pierwsze globalne koncerny, jakie pojawiły się na polskim rynku, prowadziły właśnie działalność produkcyjną i to one jako pierwsze korzystały z pośrednictwa agencji pracy tymczasowej. Jednak od kilku lat widzimy rozwój firm sektora usługowego – agencje otrzymują coraz więcej ofert pracy w działach call center czy telemarketingu. Jeszcze nie tak dawno pracownicy sektora produkcyjnego stanowili 80 proc. ogółu zatrudnionych tymczasowo. Dziś relacja ta powoli się przesuwa, po prostu to kwestia czasu. Rynek pracy tymczasowej ma przed sobą ogromną przyszłość. Szczególnie obecnie, w czasie kryzysu jest rozwiązaniem, pozwalającym ograniczyć koszty, zarówno małym jak i dużym przedsiębiorstwom – podsumowuje Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland.
Na dobry początek
Mimo, że „niebieskie kołnierzyki” wciąż górują w kontraktach terminowych, z roku na rok praca tymczasowa przyciąga osoby z wykształceniem wyższym i średnim. Co na to wpływa? Jednym z czynników jest fakt, że agencje pracy tymczasowej zwiększają szanse pracowników na rynku pracy. Już dziś w Polsce blisko 20 proc. osób pracujących za ich pośrednictwem znajduje stałe zatrudnienie. Ponadto, aż 60 proc. pracowników tymczasowych wybiera ją ze względu na elastyczne godziny pracy, a 80 proc. decyduje się na nią, ponieważ dzięki niej może poznać różne środowiska zawodowe i zdobyć doświadczenie.
oprac. : Kamila Urbańska / eGospodarka.pl