Inflacja VIII 2011
2011-09-14 10:30
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2011 r. utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano jednak zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny żywności (o 1,6%), a także odzieży i obuwia (o 2,8%), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,35 pkt proc. i 0,14 pkt proc. Wyższe ceny w zakresie łączności (o 4,8%), towarów i usług związanych mieszkaniem (o 0,4%), a także transportem (o 0,9%), podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,20 pkt proc., 0,11 pkt proc. i 0,09 pkt proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
Przeczytaj także: Inflacja VII 2011
Sierpień to trzeci z kolei miesiąc br., w którym obniżyły się ceny żywności (o 1,6%, wobec spadku o 1,9% w lipcu br.). Podobnie jak przed miesiącem, najbardziej potaniały warzywa (o 13,9%). Znacznie mniej niż w lipcu br. konsumenci płacili za owoce (o 11,7%). W czwartym z kolei miesiącu taniał cukier, za który płacono o 1,9% mniej niż w lipcu br. Niższe niż przed miesiącem były także ceny ryżu (o 0,5%) i serów (o 0,2%). Więcej niż w lipcu br. należało natomiast zapłacić za jaja (o 2,1%) i mięso (przeciętnie o 1,2%), w tym za drób – o 5,3%, mięso wieprzowe – o 0,4%, a wołowe – o 0,2%. Wyższe niż przed miesiącem były ceny tłuszczów zwierzęcych (o 1,1%) i roślinnych (o 0,9%). Podrożały artykuły w grupie „jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne”, a także „wyroby cukiernicze i miód”, za które płacono odpowiednio o 0,7% i 0,6% więcej niż w lipcu br. W sierpniu br. odnotowano wzrost cen napojów bezalkoholowych (przeciętnie o 0,4%), w tym kawy – o 1,3%, a herbaty – o 0,1%. Ceny soków utrzymały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w lipcu br. Mniej płacono z kolei za wody mineralne lub źródlane – o 0,2%. Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,5% więcej niż w poprzednim miesiącu. Ceny napojów alkoholowych pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem.W sierpniu br., w związku z dalszą wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 3,9%, a odzieży – o 2,4%.
Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w sierpniu br. o 0,4%. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,2%). Zanotowano dalszy wzrost opłat za zaopatrywanie w wodę, usługi kanalizacyjne oraz wywóz nieczystości (śmieci) (po 0,2%). Ceny nośników energii były wyższe niż w poprzednim miesiącu przeciętnie o 0,7%. Obowiązujące od połowy lipca br. nowe taryfy spowodowały, że łączna opłata za gaz ziemny wzrosła o 2,7%. Więcej niż przed miesiącem płacono za opał (o 0,8%) i energię cieplną (o 0,2%). W sierpniu br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego wzrosły o 0,1%. Więcej niż w lipcu br. należało zapłacić za środki do prania i czyszczenia (o 0,9%). Tańszy był natomiast sprzęt gospodarstwa domowego (o 0,2%) oraz meble i elementy meblarskie (o 0,1%).
Sierpień to kolejny miesiąc br., w którym wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,2%). Droższe niż przed miesiącem były usługi stomatologiczne (o 0,3%), a także artykuły farmaceutyczne i usługi lekarskie (po 0,2%).
Przeczytaj także:
Pandemia hamuje konsumpcję i rozpędza inflację
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl