Kaspersky Lab: szkodliwe programy VIII 2011
2011-09-15 11:11
Przeczytaj także: Kaspersky Lab: szkodliwe programy VII 2011
Szkodliwi użytkownicy ryzykują, że posiadane przez nich konta w kopalni bitcoinów zostaną usunięte przez właścicieli serwerów, którzy stosują środki prewencyjne wobec nielegalnych programów do wydobywania bitcoinów. W sierpniu Kaspersky Lab odkrył, że jeden z największych botnetów był wykorzystywany nie tylko do wydobywania bitcoinów, ale również zaczynał być stosowany jako metoda ukrywania rzeczywistych kont. W tym celu właściciele botnetu stworzyli specjalny serwer proxy, który współdziałał z zainfekowanymi komputerami, a ich zapytania były następnie przekazywane do nieznanej kopalni bitcoinów. Dzięki temu nie można zidentyfikować sposobu, w jaki analizowany jest kod bota, ani określonych kopalni, z którymi pracuje botnet, a tym samym zablokować oszukańczych kont. Jedynym sposobem przechwycenia aktywności cyberprzestępczej w takiej sytuacji jest uzyskanie pełnego dostępu do jednego z serwerów proxy.
fot. mat. prasowe
10 największych hostów szkodliwego oprogramowania VIII 2011
10 największych hostów szkodliwego oprogramowania VIII 2011
W sumie, pod koniec miesiąca Kaspersky Lab wykrył 35 unikatowych szkodliwych programów, które w ten czy inny sposób atakowały system bitcoinowy.
Robaki zdalnego dostępu
Dość ciekawym zagrożeniem jest robak Morto, który zaczął gwałtownie rozprzestrzeniać się w drugiej połowie sierpnia. W przeciwieństwie do swoich najbardziej znanych poprzedników, robak ten nie wykorzystuje luk w zabezpieczeniach w celu rozmnażania się. Morto rozprzestrzenia się przy użyciu nowej metody - za pośrednictwem usługi Windows RDP, która służy do zapewniania zdalnego dostępu do pulpitu Windows. Szkodnik zasadniczo próbuje znaleźć hasło dostępu. Zgodnie z wczesnymi szacunkami, robak ten mógł zainfekować już kilkadziesiąt tysięcy komputerów na całym świecie. Główne zagrożenie wiąże się z tym, że szkodliwi użytkownicy mogą zarządzać zainfekowanymi komputerami, ponieważ robak zawiera funkcję botnetu i komunikuje się z kilkoma serwerami kontroli. Co więcej, główną funkcją botnetu jest przeprowadzanie ataków DDoS.
Ataki na indywidualnych użytkowników: zagrożenia mobilne
Ponad rok temu (na początku sierpnia 2010 r.) został wykryty pierwszy szkodliwy program dla systemu operacyjnego Android: SMS Trojan FakePlayer. Jego pojawienie się oznaczało drastyczną zmianę globalnego krajobrazu szkodliwego oprogramowania – zarówno w przypadku zagrożeń mobilnych ogólnie, jak i szkodników stworzonych dla Androida. Niecały rok temu liczba szkodliwych programów atakujących Androida zrównała się z liczbą szkodników atakujących Symbiana (pierwsze zagrożenie dla Symbiana pojawiło się w 2004 roku). Dzisiaj zagrożenia stworzone dla Androida stanowią około 24% całkowitej liczby wykrytych zagrożeń atakujących platformy mobilne. Od pojawienia się FakePlayera wykryliśmy 628 modyfikacji szkodliwych programów atakujących Androida.
![Kaspersky Lab: szkodliwe programy III kw. 2013 [© yuriy - Fotolia.com] Kaspersky Lab: szkodliwe programy III kw. 2013](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/szkodliwe-programy/Kaspersky-Lab-szkodliwe-programy-III-kw-2013-128463-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl