eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySytuacja finansowa Polaków gorsza niż w 2010 r.

Sytuacja finansowa Polaków gorsza niż w 2010 r.

2011-09-15 11:18

Sytuacja finansowa Polaków gorsza niż w 2010 r.

Jak ocenia Pan/Pani sytuację finansową swojego gospodarstwa domowego w porównaniu z 2010 rokiem? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Ponad połowa Polaków o średnich i niskich dochodach deklaruje, że ogólna sytuacja finansowa w ich gospodarstwach domowych pogorszyła się w porównaniu do roku 2010 - wynika z badań MillwardBrown SMG/KRC wykonanych dla Akademii Rodzinnych Finansów, programu edukacji finansowej Providenta. 65% Polaków przyznaje, że w ich gospodarstwie domowym nie ma żadnych oszczędności. Połowie osób mających oszczędności (52%) starczyłyby one jedynie na nie więcej niż 2-3 miesiące, aby żyć na dotychczasowym poziomie.

Przeczytaj także: Jak reformy wpłynęły na budżet domowy?

Gorsza sytuacja finansowa niż rok temu…

Z badania wynika, że ponad połowa Polaków (55%) gorzej ocenia sytuację finansową swojego gospodarstwa domowego w porównaniu do ubiegłego roku.

Wśród kobiet, które są głównie odpowiedzialne za domowy budżet, odsetek oceniających gorzej sytuację finansową gospodarstwa domowego wzrósł do 58%. To o ponad 10% więcej niż w latach poprzednich, (46% w 2009 roku i 42% w 2010 roku). Odsetek kobiet oceniających sytuację jako lepszą utrzymał się na poziomie z poprzednich lat (6%).

fot. mat. prasowe

Jak ocenia Pan/Pani sytuację finansową swojego gospodarstwa domowego w porównaniu z 2010 rokiem?

Jak ocenia Pan/Pani sytuację finansową swojego gospodarstwa domowego w porównaniu z 2010 rokiem?


…a Polacy coraz częściej muszą sobie odmawiać

Na codzienne potrzeby pieniędzy wystarcza 57% Polaków, nie stać ich jednak na większe wydatki. Aż 30% osób musi sobie odmawiać wielu rzeczy, aby starczyło im pieniędzy na życie. Zaoszczędzić może jedynie 7%, a 4% osób pieniędzy nie starcza nawet na najpilniejsze potrzeby. Wzrosła też liczba Polek, które muszę sobie odmawiać wielu rzeczy, aby pieniędzy starczyło na życie (z 23% w 2010 roku do 33% w 2011).

… i ponosić nieprzewidziane wydatki

Niemal połowa Polaków deklaruje, że w ciągu ostatniego roku poniosła nieprzewidziane wydatki. Najczęściej dotyczyły one zdrowia (30%) czy remontu mieszkania (26%). Konieczność zakupu sprzętu RTV/AGD oraz naprawy samochodu wskazało po 17% osób. W większości przypadków (62%) te wydatki nie były jednak większe niż 2000 złotych, a jedynie 13% Polaków poniosło koszty powyżej 4000 złotych.

fot. mat. prasowe

Czy zdarza się, że w Pana/Pani gospodarstwie domowym wydawane są większe kwoty pieniędzy w sposób sp

Czy zdarza się, że w Pana/Pani gospodarstwie domowym wydawane są większe kwoty pieniędzy w sposób spontaniczny bez uprzedniego planowania?


Nie potrafimy oszczędzać

65% Polaków przyznaje, że w ich gospodarstwie domowym nie ma żadnych oszczędności. Jedynie 22% osób posiadających oszczędności deklaruje posiadanie kwoty powyżej 4000 złotych. Połowie osób mających oszczędności (52%) nie starczyłyby one na więcej niż trzy miesiące, aby żyć na dotychczasowym poziomie. Na więcej niż trzy miesiące starczyłoby pieniędzy co piątemu respondentowi. 29% Polaków ma problemy z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie.

Pieniądze w 2011 roku udało się odłożyć jedynie blisko co dziesiątemu Polakowi (13%). W ponad 1/3 przypadków (39%) ta kwota nie przekroczyła 1000 złotych. Osoby posiadające oszczędności odkładają je głównie z pieniędzy pozostałych na koniec miesiąca – tak deklaruje 35% badanych. 20% odkłada stałą kwotę na początku miesiąca, a 19% oszczędza małe kwoty w ciągu miesiąca.

fot. mat. prasowe

Czy w Pani/Pana gospodarstwie domowym są zgromadzone jakiekolwiek oszczędności?

Czy w Pani/Pana gospodarstwie domowym są zgromadzone jakiekolwiek oszczędności?


Jak sobie z tym radzimy?

W trosce o sytuację finansową swoich gospodarstw domowych Polacy najczęściej deklarują rezygnację z większych zakupów (40%) lub ograniczenie bieżących wydatków (np. na żywność, telefony, opłaty za prąd i gaz - 38%). W 2011 roku aż 17% zadeklarowało podjęcie dodatkowej pracy, a na zaciągnięcie pożyczki lub kredytu decyduje się jedynie 6% respondentów.

fot. mat. prasowe

Jakie działania są podejmowane w Pani/Pana gospodarstwie domowym, aby przeciwdziałać pogorszeniu się

Jakie działania są podejmowane w Pani/Pana gospodarstwie domowym, aby przeciwdziałać pogorszeniu się sytuacji finansowej gospodarstwa?


Zwiększyła się również liczba kobiet, które deklarują rezygnację z większych zakupów - z 32% w 2010 roku do 44% w 2011. Nie jest jednak tak źle jak podczas kryzysu w 2009 roku, kiedy z takich wydatków rezygnowało aż 68% kobiet.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: