Praca zdalna: blaski i cienie
2011-09-19 11:24
Wirtualna wielofunkcyjna komunikacja IP © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Jakie niedogodności niesie praca w domu?
Możliwości technologiczneObsługa zdalnych pracowników powinna być nieodłączną częścią platformy komunikacyjnej wykorzystywanej przez przedsiębiorstwo. Scentralizowany system komunikacji IP posiada funkcje kontroli, raportowania i zarządzania personelem niezależne od jego lokalizacji. Mechanizm presence pozwala na monitoring i zarządzanie obecnością użytkownika w czasie rzeczywistym - ustawiając swój status na „dostępny”, „na spotkaniu” lub „na przerwie”, pracownik zdalny informuje na bieżąco kolegów i przełożonych w biurze, kiedy można kierować do niego telefony od klientów czy kontrahentów. W rzeczywistości fizyczna lokalizacja pracownika nie musi być ograniczona do jego domu, pod warunkiem przestrzegania pewnych reguł (takich jak ciche środowisko pracy).
fot. mat. prasowe
Wirtualna wielofunkcyjna komunikacja IP
Funkcje zdalnego dostępu i terminale powinny być elastyczne, aby spełniały potrzeby firmy i konsultanta, zapewniając dostęp do tych samych aplikacji i narzędzi, z których korzystają pracownicy biurowi. Bezpieczny dostęp powinien być możliwy z każdego miejsca, o dowolnej porze i za pośrednictwem dowolnego urządzenia końcowego (telefonu domowego, komórkowego, w odległym oddziale itd.). Można też odwzorować środowisko biurowe poprzez połączenie szerokopasmowe, VPN i terminal SIP (telefon IP lub programowy). Narzędzia dostępu do serwera terminali, oferowane przez firmy takie jak Citrix, mogą zapewnić bezpieczny dostęp i ułatwić wdrożenie działowi IT.
W przyszłości zdalni konsultanci powinni mieć możliwość wykorzystania pełnego zbioru funkcji komunikacji zunifikowanej (UC) oferowanego przez ich organizację w ramach szerszej strategii UC. Na przykład powinni móc brać udział w konferencjach, a nawet współpracować i współdzielić dokumenty przez internet z kierownikami lub ekspertami. Ponadto funkcję czatu w UC można wykorzystać do przedyskutowania problemu klienta z kierownikiem lub innym konsultantem bez przerywania rozmowy. O rosnącym znaczeniu UC w centrach kontaktowych świadczy również wykorzystanie konsultantów-ekspertów.
oprac. : eGospodarka.pl