eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWypadki w lotnictwie w normie

Wypadki w lotnictwie w normie

2005-01-17 13:45

W 2004 roku w polskim lotnictwie cywilnym wydarzyło się ogółem 95 wypadków oraz 13 poważnych incydentów lotniczych - poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego. W wypadkach lotniczych śmierć poniosło 21 osób, a 51 osób doznało poważnych obrażeń ciała. Zniszczeniu uległy 23 statki powietrzne, a 51 zostało poważnie uszkodzonych.

Przeczytaj także: Rynek lotniczy cargo. Zyskają Chiny, straci Europa i USA

Dla porównania w 2003 roku zdarzyły się 93 wypadki lotnicze, w których zginęło 19 osób, a 35 osób doznało poważnych obrażeń.

Na podstawie zgłoszeń o zdarzeniach lotniczych wstępnie można ocenić, że w ok. 60 - 70 procent sprawcą wypadków jest "czynnik ludzki", a ich przyczyny mieszczą się w dwóch grupach przyczynowych - "błąd w technice pilotowania (skoku)" i "nieprzestrzeganie przepisów". Nie odbiega to od średniej notowanej w lotnictwie światowym. Jednakże, na podstawie zakończonych w roku ubiegłym badań wypadków (z lat 2001-2004) oraz w oparciu o grupy przyczynowe, do których były kwalifikowane, wynika, że "czynnik ludzki" spowodował w tym okresie ponad 82 procent wypadków.

W 2003 i w 2004 r. najwięcej ofiar pochłonęły wypadki na dwusterach (11 wypadków, 13 ofiar śmiertelnych, 9 osób poważnie rannych), czyli na statkach powietrznych o składzie załogi: pilot + pilot lub instruktor-pilot + uczeń. Potwierdza to opinię, że poziom szkolenia lotniczego, a w tym, sposób rekrutacji oraz przygotowania części kadry instruktorskiej do tego szkolenia, nadal budzi poważne zastrzeżenia.

W 2004 roku zgłoszono łącznie 196 incydentów lotniczych. Najwięcej zanotowano na samolotach - 122 incydenty. Ponadto zanotowano 5 incydentów na śmigłowcach, 22 na szybowcach, 2 na motoszybowcach, 2 na samolotach typu ULM (ultralekkich), 1 na lotni, 1 na motolotni, 3 na paralotni, 2 na paralotni z napędem, 1 na balonie oraz 35 na spadochronach.

Zgodnie z prawem, przez wypadek lotniczy rozumie się zdarzenie związane z eksploatacją statku powietrznego, gdy jakakolwiek osoba doznała co najmniej poważnych uszkodzeń ciała lub statek powietrzny został uszkodzony lub nastąpiło zniszczenie jego konstrukcji albo statek powietrzny zaginął i nie został odnaleziony.

Incydentem lotniczym jest zdarzenie związane z eksploatacją statku powietrznego, które ma lub mogłoby mieć niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo eksploatacji. Poważnym incydentem lotniczym jest incydent, którego okoliczności wskazują, że nieomal doszło do wypadku lotniczego.

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

Inflacja w 2004 r.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: