eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolskie firmy planują podwyżki płac

Polskie firmy planują podwyżki płac

2011-09-20 11:30

Polskie firmy planują podwyżki płac

Różnice w planowanych podwyżkach (2012) w zależności od stanowiska i sektora © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Pracodawcy, pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej, realizują wcześniej zakładane na 2011 rok podwyżki. Ich wysokość jest jednak na poziomie zbliżonym do inflacji, co oznacza minimalny wzrost lub wręcz spadek realnych wynagrodzeń. Nieco lepsze są prognozy na 2012 rok, firmy zakładają średnio podwyżki na poziomie 4,3%. Takie wnioski przynosi najnowsze Badanie Podwyżek Wynagrodzeń przeprowadzone przez międzynarodową firmę doradczą i outsourcingową Aon Hewitt.

Przeczytaj także: Gdzie podwyżki płac?

Pomimo powrotu niepewności co do sytuacji gospodarczej w Europie, polscy pracodawcy realizują założone na 2011 rok podwyżki. W 2010 roku przeciętna podwyżka była na poziomie 4% (przy inflacji 2,6%). W 2011 firmy zapowiedziały średnio podwyżki na poziomie 3,8%. Jednak przy prognozowanej na 2011 rok inflacji na poziomie 4%, pozwolą one jedynie na zniwelowanie skutków wzrostu cen. W najlepszej sytuacji są kierownicy niższego szczebla i specjaliści, dla których pracodawcy przewidzieli nominalne podwyżki na poziomie 4,2%, co realnie oznacza 0,2% wzrostu wynagrodzeń w 2011 roku.

Nieco lepiej, jeśli chodzi o realny wzrost wynagrodzeń – wyglądają plany na rok 2012. Wśród przebadanych przez Aon Hewitt firm w Polsce, żadna nie zakłada cięcia płac. Co więcej, zakładają one wzrost płac na poziomie 4% – 4,3%, co – przy niższej prognozowanej przez NBP inflacji na poziomie 2,7% – przełoży się na realny wzrost płac o ponad 1%. Co ciekawe, wysokość podwyżek uzależniona jest od poziomu stanowiska. W 2011 roku, stosunkowo najbardziej wzrosły wynagrodzenia kierowników niższego szczebla oraz specjalistów – nominalnie o 4,2%. Według planów firm na rok 2012, na najwyższe podwyżki mogą liczyć kierownicy średniego szczebla (4,3%).

Lepiej w produkcji niż usługach

Jak wskazują badania Aon Hewitt, różnice w wysokości podwyżek nie zależą tylko od poziomu stanowiska, ale również od sektora. W 2012 roku wyższych podwyżek mogą oczekiwać pracownicy sektora produkcyjnego niż usług. Podobna tendencja widoczna jest w tym roku - podwyżki w sektorze produkcyjnym były o 0,4 p.p. wyższe niż w sektorze usług. Porównując przykładowo podwyżki dla kierowników, różnica pomiędzy sektorem produkcyjnym a usług wynosi 0,2 punkty procentowe dla kierowników średniego szczebla i 0,5 p.p. dla kierowników niższego szczebla i specjalistów. Podobna tendencja rysuje się w 2012 roku.

fot. mat. prasowe

Różnice w planowanych podwyżkach (2012) w zależności od stanowiska i sektora

Różnice w planowanych podwyżkach (2012) w zależności od stanowiska i sektora


 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: