Koniunktura przemysłowa IX 2011
2011-09-23 11:15
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VIII 2011
Aktualny i przewidywany portfel zamówień i produkcja budowlano-montażowa oceniane są pesymistycznie i gorzej niż przed miesiącem, utrzymują się niekorzystne oceny bieżącej sytuacji finansowej. Odpowiednie prognozy są negatywne i gorsze od sygnalizowanych w sierpniu. Na oceny te mają wpływ zwiększające się opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Przewidywane ograniczenia zatrudnienia mogą być bardziej znaczące od prognozowanych w sierpniu. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy przewidują nieznaczny spadek cen robót budowlano-montażowych.
Spośród badanych przedsiębiorstw 22% (przed rokiem 21%) sygnalizuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą, przy czym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się dalszego spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na tych rynkach.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości
Sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. Najlepiej ogólny klimat koniunktury oceniany jest przez jednostki duże. Jedynie w przedsiębiorstwach tej klasy wielkości utrzymują się pozytywne oceny ogólnego klimatu koniunktury. Wpływają na to nieco bardziej optymistyczne niż przed miesiącem oceny bieżącego portfela zamówień, a także wciąż korzystne, choć ostrożniejsze od formułowanych w sierpniu, prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej. Utrzymują się również pozytywne oceny bieżącej produkcji budowlano-montażowej. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nieco mniej pesymistycznie niż w sierpniu. W najbliższych miesiącach dyrektorzy przedsiębiorstw planują redukcje zatrudnienia, a także spodziewają się niewielkiego spadku cen robót budowlano-montażowych.
Dyrektorzy jednostek średnich oceniają ogólny klimat koniunktury niekorzystnie i gorzej niż w ubiegłym miesiącu. Wpływają na to nieco bardziej pesymistycznie niż przed miesiącem oceny bieżącej sytuacji finansowej przy nieznacznie negatywnych i gorszych od formułowanych w sierpniu odpowiednich prognozach. Oceny bieżące i prognozy dotyczące portfela zamówień oraz produkcji budowlano-montażowej są mniej optymistyczne od zgłaszanych w sierpniu. W najbliższych miesiącach dyrektorzy przedsiębiorstw planują redukcje zatrudnienia bardziej znaczące od przewidywanych w sierpniu, zapowiadają także dalszy spadek cen robót budowlano-montażowych.
Ze wszystkich badanych klas wielkości najgorzej koniunkturę oceniają przedsiębiorcy z jednostek małych (w tym mikro). Zgłaszane przez nich oceny koniunktury są negatywne i gorsze niż w sierpniu. Na to pogorszenie wpływają negatywne oceny bieżącego i przyszłego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej. W najbliższych miesiącach planowana jest nieco większa niż prognozowano w sierpniu redukcja zatrudnienia. Przedsiębiorcy należący do tej klasy wielkości przewidują też dalszy spadek cen robót budowlano-montażowych (za wyjątkiem przedsiębiorstw mikro, gdzie możliwy jest nieznaczny wzrost cen).
fot. mat. prasowe
Bariery działalności budowlano-montażowej
Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności budowlano-montażowej kształtuje się, podobnie jak przed rokiem, na poziomie 4,6%. Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (58% we wrześniu br., 52% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz konkurencją na rynku (56% w bieżącym miesiącu, 57% przed rokiem). W porównaniu z wrześniem 2010 r. najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z kosztami materiałów (z 28% do 37%) oraz kosztami zatrudnienia, natomiast spadło – barier związanych z warunkami atmosferycznymi (z 28% do 18%) oraz niedostatecznym popytem (z 38% do 34%).
We wrześniu 13% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 77% jako wystarczające, a 10% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 14%, 75%, 11%).
Przedsiębiorcy zgłaszają we wrześniu wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 79% (77% w analogicznym miesiącu ub. r.).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl