eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa IX 2011

Koniunktura przemysłowa IX 2011

2011-09-23 11:15

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VIII 2011


Aktualny i przewidywany portfel zamówień i produkcja budowlano-montażowa oceniane są pesymistycznie i gorzej niż przed miesiącem, utrzymują się niekorzystne oceny bieżącej sytuacji finansowej. Odpowiednie prognozy są negatywne i gorsze od sygnalizowanych w sierpniu. Na oceny te mają wpływ zwiększające się opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Przewidywane ograniczenia zatrudnienia mogą być bardziej znaczące od prognozowanych w sierpniu. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy przewidują nieznaczny spadek cen robót budowlano-montażowych.

Spośród badanych przedsiębiorstw 22% (przed rokiem 21%) sygnalizuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą, przy czym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się dalszego spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na tych rynkach.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości

Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości


Sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. Najlepiej ogólny klimat koniunktury oceniany jest przez jednostki duże. Jedynie w przedsiębiorstwach tej klasy wielkości utrzymują się pozytywne oceny ogólnego klimatu koniunktury. Wpływają na to nieco bardziej optymistyczne niż przed miesiącem oceny bieżącego portfela zamówień, a także wciąż korzystne, choć ostrożniejsze od formułowanych w sierpniu, prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej. Utrzymują się również pozytywne oceny bieżącej produkcji budowlano-montażowej. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nieco mniej pesymistycznie niż w sierpniu. W najbliższych miesiącach dyrektorzy przedsiębiorstw planują redukcje zatrudnienia, a także spodziewają się niewielkiego spadku cen robót budowlano-montażowych.

Dyrektorzy jednostek średnich oceniają ogólny klimat koniunktury niekorzystnie i gorzej niż w ubiegłym miesiącu. Wpływają na to nieco bardziej pesymistycznie niż przed miesiącem oceny bieżącej sytuacji finansowej przy nieznacznie negatywnych i gorszych od formułowanych w sierpniu odpowiednich prognozach. Oceny bieżące i prognozy dotyczące portfela zamówień oraz produkcji budowlano-montażowej są mniej optymistyczne od zgłaszanych w sierpniu. W najbliższych miesiącach dyrektorzy przedsiębiorstw planują redukcje zatrudnienia bardziej znaczące od przewidywanych w sierpniu, zapowiadają także dalszy spadek cen robót budowlano-montażowych.

Ze wszystkich badanych klas wielkości najgorzej koniunkturę oceniają przedsiębiorcy z jednostek małych (w tym mikro). Zgłaszane przez nich oceny koniunktury są negatywne i gorsze niż w sierpniu. Na to pogorszenie wpływają negatywne oceny bieżącego i przyszłego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej. W najbliższych miesiącach planowana jest nieco większa niż prognozowano w sierpniu redukcja zatrudnienia. Przedsiębiorcy należący do tej klasy wielkości przewidują też dalszy spadek cen robót budowlano-montażowych (za wyjątkiem przedsiębiorstw mikro, gdzie możliwy jest nieznaczny wzrost cen).

fot. mat. prasowe

Bariery działalności budowlano-montażowej

Bariery działalności budowlano-montażowej


Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności budowlano-montażowej kształtuje się, podobnie jak przed rokiem, na poziomie 4,6%. Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (58% we wrześniu br., 52% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz konkurencją na rynku (56% w bieżącym miesiącu, 57% przed rokiem). W porównaniu z wrześniem 2010 r. najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z kosztami materiałów (z 28% do 37%) oraz kosztami zatrudnienia, natomiast spadło – barier związanych z warunkami atmosferycznymi (z 28% do 18%) oraz niedostatecznym popytem (z 38% do 34%).

We wrześniu 13% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 77% jako wystarczające, a 10% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 14%, 75%, 11%).

Przedsiębiorcy zgłaszają we wrześniu wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 79% (77% w analogicznym miesiącu ub. r.).

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: