Koniunktura przemysłowa IX 2011
2011-09-23 11:15
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VIII 2011
3. Handel
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się we wrześniu na poziomie 0 (w sierpniu minus 1). Poprawę i pogorszenie koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw (w sierpniu odpowiednio 16% i 17%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w handlu
Ogólny klimat koniunktury w handlu
Utrzymuje się spadek sprzedaży odnotowany w ubiegłym miesiącu, natomiast prognozy w tym zakresie są pozytywne. Zmniejszają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są również mniej pesymistyczne od formułowanych w sierpniu. Poziom zapasów towarów uznawany jest za nadmierny, mimo to dostawcy przewidują nieznaczne zwiększenie ilości zamawianych towarów. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy przewidują nieco mniejsze niż zapowiadali przed miesiącem redukcje zatrudnienia. Jednostki sygnalizują nieznacznie wolniejszy niż w sierpniu, choć nadal znaczący, wzrost cen bieżących. Prognozy wskazują na możliwość utrzymania dotychczasowego tempa wzrostu cen w najbliższych trzech miesiącach.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości
Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości
W poszczególnych klasach wielkości przedsiębiorstw sytuacja jest zróżnicowana. Przedsiębiorstwa duże, jako jedyne, oceniają koniunkturę pozytywnie. W tej grupie jednostek odnotowywany jest dalszy wzrost bieżącej sprzedaży. Odpowiednie przewidywania są bardziej optymistyczne od prognoz zgłaszanych w zeszłym miesiącu. Jednostki największe odczuwają mniejsze niż w sierpniu trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, a przewidywania w tym zakresie są optymistyczne. W tej grupie jednostek, w najbliższych trzech miesiącach planowany jest wzrost zatrudnienia. Sygnalizowany jest wzrost bieżących cen towarów, choć w nieco mniejszej skali niż przed miesiącem. Prognozy przewidują szybszy wzrost w tym zakresie.
Jednostki średnie oceniają koniunkturę niekorzystnie, ale mniej pesymistycznie niż przedsiębiorstwa małe. Bieżąca sprzedaż jest ograniczana w większym stopniu niż w sierpniu. Na najbliższe miesiące przewidywany jest wolniejszy niż przed miesiącem spadek sprzedaży. Zmniejszają się także nieznacznie trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Przewidywania w tym zakresie są również mniej pesymistyczne. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują dalsze redukcje zatrudnienia. We wrześniu sygnalizowane jest utrzymanie wzrostu cen, odnotowanego w sierpniu. Przedsiębiorcy oczekują, że w najbliższych miesiącach ceny mogą rosnąć w tempie wolniejszym niż prognozowano w sierpniu.
Jednostki małe (w tym mikro) oceniają koniunkturę gospodarczą negatywnie, najgorzej wśród wyróżnianych klas wielkości. Oceny bieżącej i przewidywanej sprzedaży są pesymistyczne. Przedsiębiorcy oceniają niekorzystnie zdolność do terminowego regulowania bieżących zobowiązań finansowych, także w najbliższych miesiącach mogą wystąpić trudności w tym zakresie. Planowane są dalsze redukcje zatrudnienia. Sygnalizowany jest wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen, choć nieco wolniejszy niż przed miesiącem (jedynie prognozy jednostek najmniejszych wskazują na możliwość szybszego wzrostu w tym zakresie).
W poszczególnych branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. Pozytywnie koniunkturę oceniają przedstawiciele branż włókno, odzież, obuwie (plus 8 – podobnie jak w sierpniu) oraz artykuły gospodarstwa domowego ogółem (plus 1 – wzrost o 6 punktów). Negatywnie koniunkturę oceniają przedsiębiorcy z branż pojazdy samochodowe (minus 1 – wzrost o 1 punkt), a także żywnościowej (minus 2 – wzrost o 1 punkt).
![Koniunktura gospodarcza w IV 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w IV 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-IV-2025-266190-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl