eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa IX 2011

Koniunktura przemysłowa IX 2011

2011-09-23 11:15

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa VIII 2011


4. Usługi

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w usługach

Ogólny klimat koniunktury w usługach


We wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 33 (przed miesiącem plus 32). Poprawę koniunktury odnotowuje 38% badanych firm, a jej pogorszenie 5% (w sierpniu odpowiednio 37% i 5%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Mimo że dyrektorzy odnotowują nieco mniejszy niż w sierpniu wzrost bieżącego popytu i sprzedaży, sytuacja finansowa badanych firm poprawia się nieznacznie szybciej niż przed miesiącem. Prognozy popytu i sprzedaży są nieco ostrożniejsze od formułowanych w sierpniu. Przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są nadal optymistyczne. Ceny tej grupy usług rosną wolniej niż w sierpniu. Podobna tendencja może utrzymać się w przyszłych miesiącach. W tej grupie jednostek usługowych można się spodziewać wzrostu zatrudnienia, większego niż planowano w sierpniu. We wrześniu spośród badanych przedsiębiorstw 1,7% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (przed rokiem 2,4%). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (83% we wrześniu br., 79% przed rokiem). W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 27% do 45%).

We wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się, podobnie jak przed miesiącem, na poziomie plus 12. Poprawę koniunktury w obu miesiącach odnotowuje 20% badanych firm, a jej pogorszenie 8%. Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Mimo że oceny bieżącej sytuacji są negatywne – utrzymuje się spadek popytu, sprzedaż maleje nieco szybciej niż sygnalizowano przed miesiącem – prognozy w tym zakresie są korzystne (w przypadku sprzedaży nieznacznie lepsze niż w sierpniu). Choć bieżąca sytuacja finansowa nie zmienia się, to dyrektorzy jednostek spodziewają się jej poprawy, większej niż oczekiwano w zeszłym miesiącu. Dyrektorzy jednostek sygnalizują spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen. W tej grupie firm nadal można się spodziewać niewielkiego wzrostu zatrudnienia. We wrześniu 9,0% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (przed rokiem odsetek ten wyniósł 10,5%). Największe trudności sygnalizowane przez firmy zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (50% we wrześniu br., 47% przed rokiem) oraz kosztami zatrudnienia (48% we wrześniu br., 51% przed rokiem).

We wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się, podobnie jak w sierpniu, na poziomie 0. Poprawę i pogorszenie koniunktury odnotowuje po 17% badanych firm (przed miesiącem po 16%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Mimo niewielkiej poprawy bieżącego popytu, sprzedaż usług nieznacznie się zmniejsza i w konsekwencji bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest niekorzystnie. Odpowiednie prognozy również są negatywne i gorsze od formułowanych przed miesiącem. Bieżące ceny usług rosną nieco szybciej niż w sierpniu, w najbliższych miesiącach ich wzrost może jednak ulec wyhamowaniu. Planowane są dalsze redukcje zatrudnienia. Odsetek jednostek nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 9,4% (przed rokiem 8,8%). Największe trudności napotykane przez jednostki zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (72% we wrześniu br., 60% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie bariery związanej z wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (z 37% do 49%), konkurencją firm krajowych (z 37% do 49%) oraz z kosztami zatrudnienia.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik złożony i jego dekompozycja na sekcje i na diagnozę/prognozę

Wskaźnik złożony i jego dekompozycja na sekcje i na diagnozę/prognozę

5. Wskaźnik złożony SI

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się we wrześniu na poziomie niższym od odnotowanego przed miesiącem i przed rokiem. Zarówno składniki diagnostyczne, jak i prognostyczne wskaźnika kształtują się na poziomie nieco niższym niż w sierpniu, przy czym spadek ten jest szybszy w przypadku składników prognostycznych niż diagnostycznych.

We wrześniu na niższą wartość wskaźnika syntetycznego w stosunku do sierpnia wpłynęło jego pogorszenie w przetwórstwie przemysłowym i usługach przy utrzymywaniu się poziomu z ubiegłego miesiąca w budownictwie i niewielkiej poprawie w handlu.

poprzednia  

1 ... 5 6

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: