eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeŻyciowo-coachingowe inspiracje literackie

Życiowo-coachingowe inspiracje literackie

2011-09-27 08:46

Życiowo-coachingowe inspiracje literackie

© fot. mat. prasowe

Od setek lat pisarze tworzą bohaterów - kobiety i mężczyzn - i wrzucają ich w trudne sytuacje życiowe. Gdy stajemy przed jakimś problemem, możemy dostrzec odciski stóp. Wielu bohaterów było tutaj przed nami. Wielu odniosło sukces lub doświadczyło porażki. Na szczęście nie trzeba czytać całych książek, żeby zdobyć tę cenną życiową wiedzę. Można bowiem skorzystać z encyklopedii literackiej.

Przeczytaj także: Psychologia w coachingu

Gdy nigdzie nie możemy zagrzać miejsca…

Dean Moriarty to główna postać powieści Jacka Kerouaca „W drodze”. Moriarty to przedstawiciel pokolenia młodych straceńców, przemierzających Stany Zjednoczone w pogoni za doznaniami, w ciągłej walce z szarzyzną powszedniej egzystencji, w poszukiwaniu sensu życia. Fanatyk prawdziwej wolności jednostki, abnegat z filozoficznym uzasadnieniem, czytelnik Longfellowa i Prousta. Podróżuje po całych Stanach autobusem, samochodem osobowym motocyklem i na platformie ciężarówki.

Dzieciństwo Moriarty'ego było nielekkie: ojciec pijak i lump, kształtujący niezbyt budujące wzory życiowe. Lata samodzielnej młodości wypełniały m.in. kradzieże samochodów i pobyty w zakładach poprawczych.

Dean chętnie spędza czas w barach i salach bilardowych, romansuje z dziewczyną o imieniu Camille, choć jest już żonaty z Marylou, ale i tak nie przepuszcza żadnej napotkanej i chętnej dziewczynie. W końcu Moriarty żeni się z Camille i zostaje ojcem uroczej dziewczynki. Ale kiedy pewnego dnia widzi wystawionego na sprzedaż Hudsona, rocznik ‘49, rzuca wszystko, kupuje ten samochód i znów rusza w drogę przed siebie.

Znów też jest z Marylou, tym razem jednak w wolnym związku. Gdy po jakimś czasie ucieka od niego Marylou, Dean powraca do Camille i córki, ale niepokój, marihuana i wizja drogi nie pozwalają się ustatkować na dłużej. Obdarty, z workiem mieszczącym jego dobytek wędrowca, szykuje się do kolejnej podróży przed siebie. Wciąż w naiwnym przekonaniu, że za kolejnym zakrętem znajdzie w końcu swój cel. Jakikolwiek by on nie był.

Gdy obecne otoczenie nie zaspakaja naszych potrzeb…

Antek to tytułowy bohater opowiadania Bolesława Prusa. Jest to chłopiec urodzony w ubogiej rodzinie we wsi. Od dzieciństwa jest przyzwyczajony do pracy – zajmuje się wypasem świń. Jednak pasją Antka nie są śmiesznie kwiczące zwierzęta. Fascynują go wiatraki, a szerzej – technika i maszyny. Od chwili skonstruowania z drewna modelu wiatraka odkrywa w sobie pasję budowniczego: tworzy miniaturowe drewniane wiatraki, drabiny, studnie i chałupy. Zdolności Antka skłaniają rodziców do oddania go na naukę do szkoły gminnej, w której uczy się początków czytania, pisania i odporności na kary cielesne. Po pogorszeniu się sytuacji materialnej – na skutek śmierci ojca – Antek trafia do pracy u kowala. Dzięki swojemu talentowi szybko opanowuje sztukę kowalską, co wzbudza oczywistą zazdrość. Kowal odsuwa go zatem od pracy w kuźni do zajmowania się gospodarstwem. Jednak w końcu bieda wygania Antka w świat, by szukać godziwego zarobku i nauki jakiej na wsi nie mógł znaleźć.

Historia Antka to nie tylko opis punktu startu do kariery. To także opis sytuacji, w której pracownik nie wykorzystuje pełni swoich zdolności, w której jego inwencja jest tłamszona przez przełożonych zazdrosnych o własną karierę. Czasem diametralna zmiana jest jedynym rozwiązaniem – przy czym w roku 2011 nie musi ona oznaczać fizycznego przeniesienia się do innego miasta czy kraju, a jedynie zmianę branży lub stylu pracy.

Gdy mamy wspaniały cel, ale okazuje się on bezwartościowy…

Stanisław Wokulski to bohater książki „Lalka” Bolesława Prusa. Wokulski kiedyś miał marzenia o ambitnej pracy naukowej, rozpoczętych studiach i badaniach na Syberii, ale porzucił je w gonitwie za pieniędzmi. Pewnego dnia los sprawił mu niespodziankę – nadał sens jego dotychczasowym dążeniom do zamożności. Wokulski spotkał bowiem i żarliwie pokochał pannę Izabelę Łęcką. Od tej chwili Wokulski podejmuje wiele działań, mających go zbliżyć do rodziny Łęckich i Izabeli: grywa z ojcem Łęckim w pikietę i pozwala mu wygrywać drobne sumy, wykupuje zastawione przez szlachcica srebra i weksle Łęckiego. W celu polepszenia kondycji materialnej Łęckich kupuje nawet (anonimowo i przez podstawionych licytantów) ich kamienicę, grubo przepłacając jej faktyczną wartość.

Zauroczenie to kończy się boleśnie, gdy z rozmowy Izabeli i Starskiego – jednego z jej znajomych – prowadzonej w pociągu w obecności Wokulskiego (prowadzonej po angielsku, ale Wokulski już dawno opanował ten język), dowiaduje się on o niedawnych poufałościach erotycznych obojga kuzynów i uświadamia sobie prawdę o swojej beznadziejnej miłości. Zniechęcony do wszelkich działań, wycofuje się ze spółki handlowej, sprzedaje sklep i znika.

Dalsze jego losy pozostają wielką niewiadomą. Dzięki posiadanemu, wciąż znacznemu majątkowi, Wokulski ma wolność dalszego wyboru. Może się poddać całkowicie i popełnić samobójstwo. Może udać w podróż po świecie, Może też – oczyszczony z pospolitych namiętności – wrócić do swoich dawnych pasji naukowych i nawiązać współpracę z naukowcem, profesorem Geistem. Przeszłość nie ogranicza go.

fot. mat. prasowe





Więcej życiowych, karierowych i miłosnych inspiracji znajdziesz w książce „1600 postaci literackich” Andrzeja Z. Makowieckiego (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011).

oprac. : Wydawnictwo Naukowe PWN Wydawnictwo Naukowe PWN

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: