eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyJakość życia i spójność społeczna w Polsce 2011

Jakość życia i spójność społeczna w Polsce 2011

2011-09-26 10:43

Przeczytaj także: Jakość życia: Zurych na szczycie, Warszawa poza TOP 50


Wyniki badania spójności społecznej wskazują, że ok. 7% mieszkańców Polski nigdy lub prawie nigdy nie spotyka się ze znajomymi. Osoby powyżej 64. roku życia deklarują to dużo częściej niż młodsze – ok. 17,5% spośród nich nie spotyka się nigdy lub prawie nigdy ze znajomymi. W grupie wiekowej 50-64 lata wskaźnik ten wyniósł ok. 8,5%.

Nie zaobserwowano istotnych różnic pomiędzy ludnością wiejską a miejską, zarówno jeśli chodzi o procent osób, które spotykają się ze znajomymi często, jak i tych, które nie robią tego nigdy lub prawie nigdy.

W globalnej sieci

Z roku na rok rośnie w Polsce liczba osób korzystających z Internetu. Aktualnie ok. 19,5 mln mieszkańców Polski deklaruje, że jest użytkownikami tego medium. Najczęściej służy nam ono do wysyłania i odbierania poczty elektronicznej – w tym celu korzysta z niego niemal 80% polskich internautów.

Bardzo popularne stały się komunikatory internetowe, a także portale społecznościowe. Zdecydowanie najczęściej korzystają z nich ludzie młodzi, co znajduje odzwierciedlenie w wynikach badania. Okazuje się, że ponad 78% ludzi w wieku 16-34 lata wykorzystuje Internet do utrzymywania oraz rozwijania kontaktów z innymi ludźmi. Stosunkowo często robią to również osoby pomiędzy 35. a 49. rokiem życia –z komunikatorów lub portali społecznościowych korzysta ok. 47% osób w tym przedziale wiekowym. Pozornie słaby wynik wśród osób w wieku 65 lat i więcej (ok. 4,5%) świadczy jednak o tym, że stereotyp seniora nie nadążającego za rozwojem technologicznym nie zawsze jest uzasadniony. Coraz więcej osób starszych potrafi – samodzielnie lub dzięki pomocy młodszych członków rodziny, znajomych lub organizacji społecznych – założyć konto na portalu społecznościowym oraz porozumiewać się z krewnymi i znajomymi za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Należy jednak zauważyć, że tylko mniej więcej co trzecia z osób korzystających z komunikatorów internetowych lub portali społecznościowych ma 35 lat i więcej, w tym jedynie ok. 1,5% stanowią użytkownicy powyżej 64. roku życia.

Dla coraz większej liczby osób Internet staje się ważnym źródłem informacji, potrzebnych nam do celów innych niż rozrywkowe lub hobbystyczne. Ok. 60% polskich internautów szuka w sieci informacji o towarach i usługach, a niewiele mniej – informacji niezbędnych do pracy lub nauki, a także dotyczących zdrowia. Informacji przynajmniej na jeden z wymienionych tematów szuka niemal 84% użytkowników Internetu w Polsce. Częściej tego typu informacjami zainteresowani są mieszkańcy miast (poszukuje ich niemal 58% internautów zamieszkałych w miastach) niż wsi (ponad 42%), a także osoby w wieku 16-34 lat (ponad 80%) oraz w wieku 35-49 lat (62,5%). Poniżej średniej znaleźli się mieszkańcy Polski w wieku 50-64 lat (ok. 32%) i osoby powyżej 64. roku życia, wśród których odsetek osób poszukujących w Internecie wymienionych informacji wyniósł nieco ponad 6%; potwierdza to jednak rosnącą aktywność osób starszych w sieci.

Dużą popularnością cieszą się gazety codzienne dostępne w Internecie. Wśród osób regularnie czytających prasę codzienną są one niemal tak samo popularne, jak ich wersje papierowe. Codziennie lub prawie codziennie czyta je ok. 17% mieszkańców Polski, podczas gdy wersje papierowe – ok. 23%. Wśród osób, które rzadziej czytają prasę codzienną, gazety papierowe są zdecydowanie bardziej popularne od elektronicznych. Również tygodniki oraz miesięczniki zdecydowanie częściej czytamy w wersji papierowej: regularnie czasopisma w wersji elektronicznej czyta mniej więcej co dwudziesty mieszkaniec Polski, natomiast w wersji papierowej – co piąty.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 ... 8

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: