eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrzedsiębiorczość kobiet w Polsce

Przedsiębiorczość kobiet w Polsce

2011-09-28 12:01

Przeczytaj także: Co trzecia polska firma w rękach kobiet


Mniej czasu w firmie

Inną przyczyną osiągania przez kobiety niższych zarobków jest czas, jaki poświęcają na prowadzenie firmy. Jak wynika z badania Tax Care kobiety poświęcają mniej czasu własnemu biznesowi. Jeśli porównamy wyniki dla dwóch analizowanych grup – mężczyzn i kobiet - okazuje się, że wyższy odsetek kobiet w porównaniu z mężczyznami spędza w firmie do 8 godzin dziennie. Większość ankietowanych mężczyzn (61%) poświęca własnemu biznesowi więcej niż 8 godzin.

fot. mat. prasowe

Czas poświęcony pracy w firmie

Czas poświęcony pracy w firmie


Kobiety nie lubią ryzyka i kredytów

Można więc postawić pytanie: jeśli kobiety tak dobrze radzą sobie w biznesie, dlaczego w Polsce cały czas mamy więcej męskich biznesów? Badanie Tax Care potwierdziło tę prawidłowość. Wśród ankietowanych 65% stanowili mężczyźni, a tylko 35% - kobiety. Składa się na to wiele czynników. Może wynikać to z charakteru kobiet, które rzadziej niż mężczyźni są skore do podejmowania ryzyka, a nieodłącznym elementem prowadzenia własnego biznesu jest właśnie ryzyko. Potwierdzeniem tego są wyniki dotyczące pytania o źródło finansowania działalności gospodarczej.

fot. mat. prasowe

Źródło kapitału początkowego

Źródło kapitału początkowego

Według dr Ewy Lisowskiej, ekonomistki z SGH, kobiety mają generalnie niższe poczucie własnej wartości w stosunku do mężczyzn. Boją się często, że pomysł na biznes, który się zrodził może nie zakończyć się sukcesem. Wiąże się to z tym, że kobiety bardzo często nie umieją promować swoich pomysłów i osiągnięć. Nie oznacza to jednak, że nie mają wiedzy i kwalifikacji. Zdaniem Ewy Lisowskiej na okresowych ocenach w firmach kobiety często wypadają lepiej niż mężczyźni. A wypadają lepiej, bo często są lepiej wykształcone od mężczyzn. Badanie Tax Care wykazało, że wśród ankietowanych ponad połowa kobiet posiada wyższe wykształcenie (55%). Odsetek dla mężczyzn w tej grupie wyniósł 44%.

fot. mat. prasowe

Wykształcenie ankietowanych

Wykształcenie ankietowanych


Dr Joanna Szlęzak-Matusewicz, Kierownik Zespołu Analiz Podatkowych

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: