eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySektor IT: ocena konkurencyjności 2011

Sektor IT: ocena konkurencyjności 2011

2011-09-28 11:20

Sektor IT: ocena konkurencyjności 2011

Indeks konkurencyjności 2011 - klasyfikacja generalna © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z danych Indeksu konkurencyjności branży informatycznej opracowanego na zlecenie Business Software Alliance (BSA) przez Economist Intelligence Unit wynika, że Polska zwiększyła swoją konkurencyjność w dziedzinie technologii informatycznych. W stosunku do rankingu z 2009 r. Polska z wynikiem 44,6 punktów awansowała o 5 miejsc na 30 pozycję w światowej klasyfikacji dzięki bardzo dobrym wynikom odnotowanym we wskaźnikach: warunki prowadzenia prac badawczo-rozwojowych (wzrost o 10 miejsc), środowisko biznesowe oraz środowisko prawne (wzrost o 3 miejsca). Na 24 kraje Unii Europejskiej objęte badaniem Polska zajęła 18 lokatę.

Przeczytaj także: Sektor IT: ocena konkurencyjności 2009

fot. mat. prasowe

Indeks konkurencyjności 2011 - klasyfikacja generalna

Indeks konkurencyjności 2011 - klasyfikacja generalna

Indeks — aktualizowany już po raz czwarty od 2007 r. — prezentuje wyniki analizy porównawczej 66 krajów przeprowadzonej na podstawie szeregu wskaźników dotyczących obszarów o kluczowym znaczeniu dla innowacyjności w branży informatycznej, takich jak ogólne warunki prowadzenia działalności gospodarczej, infrastruktura informatyczna, kapitał ludzki, warunki prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, środowisko prawne oraz wsparcie i działania publiczne na rzecz rozwoju branży.

W czołówce klasyfikacji generalnej za 2011 r. plasują się Stany Zjednoczone, Finlandia, Singapur, Szwecja i Wielka Brytania. Polska z wynikiem 44,6 punktów uplasowała się na 30 miejscu rankingu. Na 24 kraje Unii Europejskiej objęte badaniem Polska zajęła 18 lokatę.

fot. mat. prasowe

Indeks konkurencyjności branży informatycznej w 2011 r. - kraje UE

Indeks konkurencyjności branży informatycznej w 2011 r. - kraje UE


„W tegorocznej klasyfikacji Polska wypadła szczególnie dobrze pod względem wyników w kategorii prac badawczo-rozwojowych (wzrost aż o 10 miejsc) – na uwagę zasługuje wzrost zgłoszeń patentów (w skali do 100 punktów: z 11 punktów w 2009 r. do 30,1 punktów w 2011 r.), co wskazuje dążenie do uzyskania jak najlepszej ochrony prawnej dla innowacji. W ocenie Economist Intelligence Unit poprawa nastąpiła także w kategorii środowisko biznesowe oraz prawne (wzrost o 3 miejsca), choć z pewnością w zakresie egzekwowania praw własności intelektualnej jest jeszcze wiele do zrobienia, w szczególności chodzi o uporanie się z przewlekłością postępowań karnych, a także o stałe podnoszenie kwalifikacji przedstawicieli organów ścigania czy o korektę polityki penalnej” — stwierdził Bartłomiej Witucki, koordynator BSA w Polsce. „W najbliższych latach politycy i przedsiębiorcy w Polsce powinni podejmować takie decyzje, które pozwolą na wykorzystanie tendencji wzrostu konkurencyjności branży IT do budowania podstaw dalszego rozwoju. Z globalnych doświadczeń wiemy, że warto podjąć wysiłki dla osiągnięcia tego celu”.

fot. mat. prasowe

Indeks konkurencyjności branży informatycznej w Polsce w latach 2009/2011

Indeks konkurencyjności branży informatycznej w Polsce w latach 2009/2011


 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: