Spam w VIII 2011 r.
2011-10-03 10:32
Przeczytaj także: Ewolucja spamu IV-VI 2011
Gorące tematy: Ramadan
Nie brak masowych wysyłek, które atakują Muzułmanów, ponieważ spamerzy przyjmują swego rodzaju politykę “równych szans” i działają na międzynarodowej, międzykulturowej arenie. W sierpniu tego roku Muzułmanie świętowali Ramadan i jak co roku wysyłki spamowe nawiązywały głównie do tego święta.
Tego roku Kaspersky Lab trafił na kilka różnych masowych wysyłek w tym samym czasie, z których wszystkie promowały specjalną dietę na Ramadan. Jeden z otrzymanych przez nas e-maili zawierał ofertę dostawy żywności do domu ze specjalnym rabatem z okazji Ramadanu. Inna wiadomość spamowa reklamowała restaurację działającą w godzinach nocnych, tj. w czasie gdy Muzułmanie mogą spożywać posiłki w świętym miesiącu.
fot. mat. prasowe
Należy pamiętać, że spam to przede wszystkim zagrożenie, które należy zwalczać, dlatego nie można traktować go jedynie jako reklamy. Nawet najbardziej niewinnie wyglądający e-mail może zawierać szkodliwy skrypt, a spamerzy nie mają skrupułów i zarabiają pieniądze na reklamach i użytkownikach, którzy nieświadomie instalują szkodliwy kod.
Podsumowanie statystyk
Źródła spamu
fot. mat. prasowe
Źródła spamu w sierpniu 2011 r.
Źródła spamu w sierpniu 2011 r.
W sierpniu cztery największe źródła spamu pozostały niezmienione w stosunku do poprzedniego miesiąca: Indie (15,6%), Indonezja (11,7%), Brazylia (9,24%) oraz Peru (6%).
Spośród najistotniejszych zmian w rankingu 10 największych źródeł spamu, warto wspomnieć, że Włochy – ostatnie państwo zachodnioeuropejskie w pierwszej dziesiątce - spadło w sierpniu na 12 pozycję. Do pierwszej dziesiątki weszła Polska, która odnotowała wzrost o 1,3% w porównaniu z lipcem i znalazła się na 9 miejscu. W efekcie, sierpniowy ranking największych źródeł spamu tworzyły wyłącznie państwa z Azji, Ameryki Łacińskiej i Europy Wschodniej.
Rosja nadal znajduje się na 11 miejscu w rankingu. Odsetek spamu rozprzestrzenianego z tego kraju nie zmienił się znacząco w porównaniu z lipcem. Jednocześnie ilość spamu pochodzącego z Ukrainy zmniejszyła się prawie o 1 punkt procentowy.
Nadal obserwujemy synchronizację między ruchem spamowym w dwóch grupach państw reprezentowanych w lipcowym rankingu (Indie-Brazylia oraz Indonezja-Ukraina-Tajlandia-Peru).
![Spam V 2014 [© adimas - Fotolia.com] Spam V 2014](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Kaspersky-Lab/Spam-V-2014-140971-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl