Rynek pracy woli studia techniczne
2011-10-03 13:56
Liczba ofert pracy dla specjalistów IT, inżynierów i marketingowców w latach 2009-2011, w podziale n © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Jest praca dla informatyków
W roku akademickim 2010/2011 listę najbardziej obleganych polskich uczelni otwierały trzy politechniki: Warszawska (8,6 kandydatów na miejsce), Gdańska (7,4) i Łódzka (6,3). Za nimi, dopiero na 4. miejscu, znalazł się Uniwersytet Warszawski (6,2). Wygląda więc na to, że maturzyści przekonali się do kierunków technicznych i zainteresowali się kierunkami zamawianymi. Z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że w 2010 roku, w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych kierunków studiów było ich aż siedem (budownictwo, informatyka, inżynieria środowiska, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, biotechnologia i ochrona środowiska).Tegoroczne wyniki zostaną opublikowane wkrótce, ale już z wstępnych szacunków widać, że w tym roku kierunki ścisłe także cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie: budownictwo, górnictwo, geologia, inżyniera naftowa i energetyka. Z kierunków humanistycznych nadal bardzo popularne są prawo i psychologia. Warto też wspomnieć, że eksperci ministerstwa po raz pierwszy od lat zauważyli spadek zainteresowania studiami w ogóle, nawet o 8 pkt procentowych w ostatnich 3-4 latach.
fot. mat. prasowe
Liczba ofert pracy dla specjalistów IT, inżynierów i marketingowców w latach 2009-2011, w podziale n
- Nasza gospodarka nadal jest na etapie rozwoju, więc jeszcze przynajmniej przez parę najbliższych lat będzie potrzebowała rzeszy specjalistów z zakresu nowych technologii i IT. Specjalistów, dzięki którym przedsiębiorstwa będą bardziej innowacyjne, a przez to i konkurencyjne, na rodzimym, ale także międzynarodowym rynku. Z jednej strony zatem mamy popyt na specjalistów z wysokiej jakości know-how, z drugiej jednak rośnie zapotrzebowanie na usługi fachowców - rzemieślników, o których coraz trudniej na rynku. Młodzi ludzie to widzą i bardziej pragmatycznie podejmują teraz decyzje dotyczące ich przyszłości. Jednak także wybór studiów humanistycznych może okazać się trafiony. Osoba z wykształceniem prawniczym może pracować w zawodzie, ale również zarządzać firmą czy zostać urzędnikiem. Z kolei wraz z rozwojem i bogaceniem się społeczeństwa przybywać będzie problemów, które pomoże nam rozwiązać psycholog czy coach – mówi Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl
fot. mat. prasowe
Liczba ofert pracy w branży budowlanej, IT, nowoczesnych technologii i marketingu w latach 2009-2011
Specjaliści IT oraz osoby z wykształceniem technicznym nie tylko mogą przebierać w ofertach pracy - jak wynika z raportu Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów w II kwartale 2011” znaleźli się oni na 2. i 3. miejscu najbardziej poszukiwanych pracowników (odpowiednio 19 tys. ofert i 15 tys. ofert) – ale mogą również liczyć na zdecydowanie wyższe wynagrodzenie. Z badania firmy rekrutacyjnej Sedlak & Sedlak, wynika bowiem, że inżynierowie zarabiają nawet o 30 proc. więcej niż absolwenci kierunków humanistycznych.
- Nawet w czasach stagnacji poszukiwanym pracownikom łatwiej formułować żądania płacowe, dlatego ich płace na ogół szybciej rosną niż ich kolegów z innych działów. Warto o tym pamiętać planując swoją drogę zawodową. – dodaje Przemysław Gacek.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl