eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek pracy woli studia techniczne

Rynek pracy woli studia techniczne

2011-10-03 13:56

Rynek pracy woli studia techniczne

Liczba ofert pracy dla specjalistów IT, inżynierów i marketingowców w latach 2009-2011, w podziale n © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak wynika z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w zeszłym roku, pierwszy raz od 20 lat, było więcej chętnych do studiowania na politechnikach (3,9 osoby na jedno miejsce) niż na uniwersytetach (3,5 osoby na jedno miejsce). Wydaje się, że osoby planujące studia coraz częściej wsłuchują się w potrzeby pracodawców i wybierają kierunki, po których łatwiej można znaleźć pracę. Jak wynika z danych serwisu Pracuj.pl, liczba ofert dla specjalistów IT od kryzysowego 2009 roku wzrosła ponad trzykrotnie, dla inżynierów ponad dwukrotnie, podczas gdy dla specjalistów od marketingu tylko o 92%.

Przeczytaj także: Jest praca dla informatyków

W roku akademickim 2010/2011 listę najbardziej obleganych polskich uczelni otwierały trzy politechniki: Warszawska (8,6 kandydatów na miejsce), Gdańska (7,4) i Łódzka (6,3). Za nimi, dopiero na 4. miejscu, znalazł się Uniwersytet Warszawski (6,2). Wygląda więc na to, że maturzyści przekonali się do kierunków technicznych i zainteresowali się kierunkami zamawianymi. Z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że w 2010 roku, w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych kierunków studiów było ich aż siedem (budownictwo, informatyka, inżynieria środowiska, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, biotechnologia i ochrona środowiska).

Tegoroczne wyniki zostaną opublikowane wkrótce, ale już z wstępnych szacunków widać, że w tym roku kierunki ścisłe także cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie: budownictwo, górnictwo, geologia, inżyniera naftowa i energetyka. Z kierunków humanistycznych nadal bardzo popularne są prawo i psychologia. Warto też wspomnieć, że eksperci ministerstwa po raz pierwszy od lat zauważyli spadek zainteresowania studiami w ogóle, nawet o 8 pkt procentowych w ostatnich 3-4 latach.

fot. mat. prasowe

Liczba ofert pracy dla specjalistów IT, inżynierów i marketingowców w latach 2009-2011, w podziale n

Liczba ofert pracy dla specjalistów IT, inżynierów i marketingowców w latach 2009-2011, w podziale na kwartały


- Nasza gospodarka nadal jest na etapie rozwoju, więc jeszcze przynajmniej przez parę najbliższych lat będzie potrzebowała rzeszy specjalistów z zakresu nowych technologii i IT. Specjalistów, dzięki którym przedsiębiorstwa będą bardziej innowacyjne, a przez to i konkurencyjne, na rodzimym, ale także międzynarodowym rynku. Z jednej strony zatem mamy popyt na specjalistów z wysokiej jakości know-how, z drugiej jednak rośnie zapotrzebowanie na usługi fachowców - rzemieślników, o których coraz trudniej na rynku. Młodzi ludzie to widzą i bardziej pragmatycznie podejmują teraz decyzje dotyczące ich przyszłości. Jednak także wybór studiów humanistycznych może okazać się trafiony. Osoba z wykształceniem prawniczym może pracować w zawodzie, ale również zarządzać firmą czy zostać urzędnikiem. Z kolei wraz z rozwojem i bogaceniem się społeczeństwa przybywać będzie problemów, które pomoże nam rozwiązać psycholog czy coach – mówi Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl

fot. mat. prasowe

Liczba ofert pracy w branży budowlanej, IT, nowoczesnych technologii i marketingu w latach 2009-2011

Liczba ofert pracy w branży budowlanej, IT, nowoczesnych technologii i marketingu w latach 2009-2011, w podziale na kwartały


Specjaliści IT oraz osoby z wykształceniem technicznym nie tylko mogą przebierać w ofertach pracy - jak wynika z raportu Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów w II kwartale 2011” znaleźli się oni na 2. i 3. miejscu najbardziej poszukiwanych pracowników (odpowiednio 19 tys. ofert i 15 tys. ofert) – ale mogą również liczyć na zdecydowanie wyższe wynagrodzenie. Z badania firmy rekrutacyjnej Sedlak & Sedlak, wynika bowiem, że inżynierowie zarabiają nawet o 30 proc. więcej niż absolwenci kierunków humanistycznych.

- Nawet w czasach stagnacji poszukiwanym pracownikom łatwiej formułować żądania płacowe, dlatego ich płace na ogół szybciej rosną niż ich kolegów z innych działów. Warto o tym pamiętać planując swoją drogę zawodową. – dodaje Przemysław Gacek.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: