Przedsiębiorcy o elastycznym zatrudnieniu
2011-10-05 00:11
Jakie skutki będzie miało wprowadzenie obowiązku stabilniejszego zatrudnienia po okresie stażowym? Ź © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Tendencje na rynku pracy specjalistów II kw. 2011
Na koniec sierpnia, w rządowym raporcie „Młodzi 2011” zawarto propozycje mające pomóc osobom wchodzącym na rynek pracy znalezienie stabilnego zatrudnienia. Wśród nich znalazł się m.in. postulat wprowadzenia regulacji usztywniających zatrudniania osób po okresie stażu.Jak wynika z badania „Przedsiębiorcy o przyszłości rynku pracy”, przeprowadzonego wśród 1204 firm biorących udział w programie Rzetelna Firma, proponowane rozwiązanie może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. 52% przebadanych przedsiębiorców uważa, że takie rozwiązanie doprowadzi do rzadszego przyjmowania przez nich stażystów.
fot. mat. prasowe
Jakie skutki będzie miało wprowadzenie obowiązku stabilniejszego zatrudnienia po okresie stażowym? Ź
Zaledwie 12 proc. ankietowanych jest zdania, że propozycja pomoże absolwentom, w znalezieniu stabilnego zatrudnienia. 17 proc. badanych uważa, że zmiana prawa w takiej formie nie doprowadzi do polepszenia losu młodych pracowników na rynku pracy.
„Dobrze, że politycy wychodzą z propozycjami, które mają na celu ułatwienie młodym ludziom znalezienie zatrudnienia. Źle jednak, że te propozycje w rzeczywistości mogą obrócić się przeciwko nim. Jeśli przedsiębiorca będzie w jakiś sposób zobowiązany do zatrudniania stażysty, to dwa razy się zastanowi zanim da mu szansę. Lepiej więc reformować skostniały system edukacji, aby efektywniej przygotowywał absolwentów do wymogów rynku pracy.” – mówi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.
Przedsiębiorcy również negatywnie oceniają możliwość ograniczenia zatrudniania pracowników na mocy umów-zlecenia i umów na dzieło. W opinii 58 proc. z nich, takie regulacje niekorzystnie odbiją się na rozwoju gospodarczym, jedynie 14 proc. widzi w tym pozytywny impuls dla rozwoju. 13 proc. badanych uważa, że zmiany nie spowodują większych konsekwencji.
fot. mat. prasowe
Czy utrudnienie możliwości zatrudniania na podstawie umów-zlecenia i umów o dzieło wpłynie na rozwó
„Przestrzeganie etycznych zasad prowadzenia biznesu, w tym prawa pracy jest jednym z fundamentów Programu Rzetelna Firma. Promujemy praworządność i dlatego chcielibyśmy zaapelować do polityków, aby tworzyli prawo, które nie będzie zmuszało przedsiębiorców do omijania obowiązujących przepisów.” – stwierdza Waldemar Sokołowski. „Można przecież uznać, że nagminne podpisywanie z pracownikami umów cywilno-prawych to pewne obejście rygorystycznej litery prawa pracy. Nie wolno jednak całej winy zwalać na przedsiębiorców, bo oni znajdują się w niełatwej sytuacji, próbując znaleźć kompromis między opłacalnością, a troską o pracownika. To właśnie jest odpowiedzialność biznesu.” – wyjaśnia Waldemar Sokołowski.
Badanie „Przedsiębiorcy o przyszłości rynku pracy” pokazuje, że:
- wprowadzenie umów postażowych przyczyni się do rzadszego przyjmowania młodych ludzi na staż;
- utrudnienie możliwości zatrudniania na podstawie umów-zlecenia i umów o dzieło wpłynie negatywnie na rozwój gospodarczy.
Informacje o badaniu
Badanie „Przedsiębiorcy o przyszłości rynku pracy” zostało przeprowadzone we wrześniu 2011 roku na reprezentatywnej grupie 1204 przedsiębiorców uczestniczących w programie Rzetelna Firma.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl