Inwestycje w nieruchomości w Europie Śr. III kw. 2011
2011-10-05 12:01
Przeczytaj także: Inwestycje w nieruchomości w Europie Śr. I-VI 2011
W trzecim kwartale br. wolumeny transakcji wzrosły w porównaniu z poprzednim kwartałem na wszystkich rynkach, ale największy wzrost aktywności inwestycyjnej odnotowano w Czechach (1,18 mld euro). Wartość inwestycji na rynku czeskim była wyższa niż w Polsce, gdzie w trzecim kwartale 2011 r. zainwestowano 864 mln euro. Przy wzroście inwestycji od początku roku do 1,9 mld euro Czechy stały się najważniejszym rynkiem w Europie Środkowej, wyprzedzając pod tym względem Polskę (1,82 mld euro). Jednak wolumen transakcji w przygotowaniu pozwala przypuszczać, że w czwartym kwartale Polska odzyska dominującą pozycję w regionie. W trzecim kwartale 2011 r. wartość inwestycji na Węgrzech wyniosła 197 mln euro, czyli tyle samo, co w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku. Natomiast wolumen transakcji na rumuńskim i słowackim rynku inwestycyjnym w trzecim kwartale br. nie przekroczył 100 mln euro.W trzecim kwartale 2011 r. sektor nieruchomości handlowych cieszył się większym zainteresowaniem wśród inwestorów niż sektor biurowy. Tendencja ta utrzyma się do końca roku, ale różnice w poziomie aktywności inwestycyjnej na rynkach tych dwóch kategorii aktywów nie będą tak duże jak w poprzednich latach. Od początku roku wolumen transakcji inwestycyjnych w sektorze handlowym wyniósł 1,88 mld euro, natomiast na rynku biurowym osiągnął poziom 1,70 mld euro. W dalszym ciągu wzrasta zainteresowanie inwestorów sektorem magazynowo-logistycznym, o czym świadczy wartość inwestycji od początku roku (641 mln euro). Dla porównania w tym samym okresie ubiegłego roku zainwestowano na tym rynku 205 mln euro.
Europa Środkowa nadal cieszy się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów, ale pomimo dominującej pozycji Polski i Czech inne rynki są ponownie uwzględniane w planach inwestycyjnych. W gronie szczególnie aktywnych inwestorów w regionie znalazły się podmioty takie jak CA Immo, AEW Europe, Atrium, Unibail-Rodamco, Deka, Union, Invesco, Heitman, ECE i Meyer Bergman. Wielu z nich w bieżącym roku dokonało już licznych inwestycji.
Silny popyt wśród inwestorów w całym regionie Europy Środkowej spowodował spadek stóp kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości pomimo stosunkowo dużej podaży na większości rynków. Stopy kapitalizacji w szczególności dla najlepszych centrów handlowych zmniejszyły się do poziomu poniżej 6%, natomiast dla nieruchomości biurowych wynoszą nieznacznie powyżej tego poziomu.
Charles Taylor, Partner w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „Aktywność na rynku inwestycyjnym nieruchomości powróciła do poziomu odnotowanego w 2005 r. W czwartym kwartale 2011 r. wzrośnie w Polsce i Czechach oraz na Węgrzech. Jednak coraz większa niepewność co do sytuacji gospodarczej zaczyna wpływać na optymizm inwestorów i dostęp do źródeł finansowania. Oba te czynniki mogą spowodować spadek aktywności na rynkach w ostatnich miesiącach bieżącego roku”.
![Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2019 [© mshch - Fotolia.com] Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2019](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/inwestycje-w-nieruchomosci/Atrakcyjnosc-inwestycyjna-miast-na-swiecie-2019-223401-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl