eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek nieruchomości mieszkaniowych II kw. 2011

Rynek nieruchomości mieszkaniowych II kw. 2011

2011-10-10 09:25

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości mieszkaniowych I kw. 2011


W konsekwencji w strukturze finansowania firm spadał udział kredytów bankowych, co potwierdzają dane dotyczące wypłat kredytów, natomiast wzrasta udział papierów dłużnych oraz ponownie przedpłat klientów. W dłuższym okresie wpływ na kondycję firm deweloperskich będzie miała nowo uchwalona ustawa o rachunku powierniczym narzucająca, jak się wydaje, finansowanie bankowe, co poprawi bezpieczeństwo klientów dewelopera, ale może skutkować wzrostem jego rzeczywistych kosztów. Trudno jednak na razie ocenić, jak zapisy te przełożą się na praktykę gospodarczą w ciągu najbliższych 2-3 lat, w których będą stopniowo wdrażane.

W sferze realnej zwracają uwagę niskie rozmiary mieszkań oddanych do użytku – efektu „dołka” inwestycyjnego z 2009 r. Nie ma to jednak dużego znaczenia dla rynku, który jest w znacznej mierze rynkiem kontraktów na budowę mieszkania, a większość mieszkań oddanych w bieżącym roku została już wcześniej sprzedana.

fot. mat. prasowe

Wartość transakcji inwestycyjnych w mln EUR

Wartość transakcji inwestycyjnych w mln EUR

Na rynku nieruchomości komercyjnych w I półroczu 2011 r. kontynuowane były procesy z 2010 r. Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w pierwszym półroczu 2011 r. była na podobnym poziomie jak w analogicznym okresie roku 2010, a stopy kapitalizacji kontynuowały spadkowy trend, co świadczy o rosnących cenach nieruchomości.

Sytuacja na rynku nieruchomości biurowych nie zmieniała się znacząco. W pierwszym półroczu 2011 r. powstało ok. 120 tys. m kw. nowej powierzchni, a wskaźnik niewynajętej powierzchni nie zmienił się istotnie. Czynsze w Centralnym Obszarze Biznesowym w Warszawie kontynuowały wzrostowy trend, zaś na pozostałych rynkach ustabilizowały się. W Warszawie w całym 2011 r. oczekuje się mniejszej nowej podaży niż w 2010 r., przy jednoczesnym zmniejszaniu się wskaźnika powierzchni niewynajętej. Zgodnie z oceną CBRE może to doprowadzić do dalszego wzrostu czynszów.

fot. mat. prasowe

Czynsze przy głównych ulicach handlowych w I połowie 2011 r.

Czynsze przy głównych ulicach handlowych w I połowie 2011 r.

Jak podaje NBP, na rynku nowoczesnych powierzchni handlowych można zaobserwować zwiększone zainteresowanie miastami poniżej 100 tys. mieszkańców, gdzie zlokalizowano ponad 40% nowo oddanej powierzchni w pierwszym półroczu 2011 r. Czynsze za m kw. powierzchni handlowej w najlepszych lokalizacjach oraz stopa kapitalizacji nie wykazują znaczących zmian w porównaniu do 2010 r. Również czynsze przy głównych ulicach handlowych pozostawały na poziomach obserwowanych w 2010 r. Wciąż można zauważyć istotne zróżnicowanie najwyższych czynszów w poszczególnych miastach.

Na rynku powierzchni magazynowych zauważyć można lekki wzrost podaży. Na większości rynków czynsze pozostają stabilne, natomiast w Warszawie nadal obserwujemy trend wzrostowy.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: