eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyAtrakcyjność inwestycyjna miast na świecie

Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie

2011-10-07 10:46

Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie

Inwestycje na świecie – 5 najlepszych miast © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Z raportu międzynarodowej firmy doradczej na rynku nieruchomości Cushman & Wakefield wynika, że inwestorzy coraz bardziej interesują się rynkami nieruchomości komercyjnych w najważniejszych miastach świata, przy czym w minionych 12 miesiącach najwięcej inwestycji przypadło na Nowy Jork. W rankingu 25 lokalizacji odnotowujących najszybszy wzrost inwestycji w nieruchomości komercyjne znalazło się najwięcej miast amerykańskich. Warszawa zajmuje 12 pozycję w rankingu globalnym i 2 pozycję w Europie (wzrost o ponad 90%).

Przeczytaj także: Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2012

Raport „Winning in Growth Cities” przedstawia największe i najszybciej rozwijające się miasta pod względem inwestycji w nieruchomości komercyjne, różnice stóp kapitalizacji oraz popyt i aktywność w poszczególnych sektorach. Opiera się na danych szacunkowych za okres 12 miesięcy do III kw. 2011 r.

Nowy Jork otwiera ranking amerykańskich miast o największej popularności w bieżącym roku. Londyn jest drugą najbardziej atrakcyjną lokalizacją, ale najpopularniejszą wśród inwestorów zagranicznych. Natomiast trzęsienie ziemi, tsunami i katastrofa w elektrowni atomowej w Japonii spowodowały spadek aktywności na tokijskim rynku inwestycyjnym. Jednak ze względu na wysoki poziom niezaspokojonego popytu Tokio utrzymało się na trzecim miejscu zestawienia.

W ostatnich miesiącach niepewność w światowej gospodarce i zacieśnianie polityki pieniężnej spowolniły ożywienie gospodarcze na świecie i zwiększyły zainteresowanie inwestorów najlepszymi rynkami. Wobec utrzymującej się niechęci do podejmowania większego ryzyka wielu inwestorów w przyszłym roku będzie nadal koncentrować uwagę na miastach, które zajęły najwyższe lokaty w rankingu. Ceny za najlepsze powierzchnie będą w dalszym ciągu wzrastać we wszystkich regionach, a inwestorzy i najemcy staną w obliczu niewystarczającej podaży powierzchni wysokiej jakości w najatrakcyjniejszych lokalizacjach.

Z tego względu inwestorzy będą mieli dwie możliwości: budować nowoczesną powierzchnię w najlepszych miastach lub skupić się na drugorzędnych miastach i lokalizacjach wykorzystując niewystarczającą podaż na najważniejszych rynkach.

fot. mat. prasowe

Inwestycje na świecie – 5 najlepszych miast

Inwestycje na świecie – 5 najlepszych miast


Łączny wolumen transakcji na rynku inwestycyjnym w 25 miastach zajmujących najwyższe pozycje w rankingu wzrósł w 12 miesiącach do III kw. br. o 48%. Udział tych miast w rynku wzrósł z 52% w 2010 r. do poziomu 54%. Najwięcej transakcji zawarto na rynku biurowym (40%), a następnie w sektorze nieruchomości handlowych (25%) i magazynowo-przemysłowych (11%).

W rankingu 25 miast wystąpiły niewielkie zmiany - w porównaniu z ubiegłym rokiem zmieniła się tylko kolejność pierwszych dziewięciu miast. Ranking obejmuje 20 miast z ubiegłorocznego zestawienia, a także pięć nowych: Boston, Atlanta, San Diego, Hamburg i Melbourne. Pięć miast odpadło z grupy 25 najlepszych lokalizacji: Sydney, Tajpej, Kuala Lumpur, Amsterdam i Vancouver. Największy wzrost w rankingu odnotowały miasta amerykańskie, szczególnie Chicago, Boston, Atlanta i Los Angeles, zbliżając się niekiedy pod względem tempa wzrostu inwestycji do Nowego Jorku. Dużym awansem w rankingu mogą się pochwalić także Seul i Melbourne.

fot. mat. prasowe

25 najbardziej atrakcyjnych miast świata pod względem inwestycji w nieruchomości (12 miesięcy do III

25 najbardziej atrakcyjnych miast świata pod względem inwestycji w nieruchomości (12 miesięcy do III kw. 2011 r.)


Najszybciej rozwijające się miasta

W rankingu 25 lokalizacji odnotowujących najszybszy wzrost inwestycji w nieruchomości komercyjne znalazło się najwięcej miast amerykańskich. Największym wzrostem procentowym zainwestowanego kapitału może pochwalić się Chicago. Przyczyniło się do tego szereg dużych transakcji na rynku biurowym w Centralnym Obszarze Biznesu (COB), których wartość w kilku przypadkach przekroczyła 600 mln dolarów. Inwestorzy są najbardziej zainteresowani najlepszymi aktywami w centralnych lokalizacjach.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: