Telewizja płatna w Polsce
2011-10-10 11:02
Przeczytaj także: Telewizja bez kobiet, debata publiczna to męska rzecz?
Cyfrowy Polsat SA jest obecnie największą satelitarną platformą cyfrową w Polsce, czwartą co do wielkości w Europie. Spółka powstała w 1999 roku, w 2003 roku uzyskała koncesje na bezprzewodowe rozprowadzanie w sposób rozsiewczy satelitarnych programów radiowych i telewizyjnych - rozpoczęcie świadczenia usług operatora platformy cyfrowej. W roku 2008 firma uruchomiła usługę telefonii komórkowej, zaś w roku 2010 usługę szerokopasmowego dostępu do Internetu. Cyfrowy Polsat zapowiada rozpoczęcie w 2011 roku świadczenia usługi megaszybkiego Internetu w technologii LTE, pozwalającej na przesyłanie danych z prędkością do 150 Mb/s.
ITI Neovision Sp. z o.o. rozpoczęła działalność w październiku 2006 roku jako operator platformy cyfrowej telewizji płatnej pod marką „n”, na podstawie uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 13 września 2006 roku o przyznaniu ITI koncesji na bezprzewodowe rozprowadzanie programów telewizyjnych. Poza pakietami programów telewizyjnych spółka oferuje abonentom również usługi na żądanie. Do grupy kapitałowej ITI należy spółka Cyfrowy Dom sp. z o.o. utworzona w 2008 roku, która prowadzi działalność polegającą na dystrybuowaniu zestawów składających się z dekodera i karty, umożliwiających dostęp do płatnej telewizji w systemie prepaid.
Multimedia Polska SA świadczy usługi telewizji kablowej od 1991 roku. Firma jako pierwszy operator w Polsce wprowadziła na skalę komercyjną do swojej oferty spakietyzowaną usługę Triple Play, czyli telewizję kablową, Internet i telefon pod nazwą handlową multiPAK. Spółka działa na terenie 2000 miejscowości.
Telekomunikacja Polska SA jest największą firmą na rynku telekomunikacyjnym. Usługę płatnej telewizji świadczy zarówno drogą kablową (Neostrada TP z telewizją IPTV), jak i satelitarną (Neostrada TP z telewizją DTH). Świadczenie usługi dostępu do płatnej telewizji za pomocą IPTV firma rozpoczęła w 2006 roku. Neostrada z telewizją w technologii kablowej umożliwia oglądanie programów telewizyjnych oraz korzystanie z wypożyczalni filmów na życzenie (VoD) z wykorzystaniem linii telefonicznej, bez konieczności montowania anteny. Telekomunikacja Polska posiada oddzielną sieć szkieletową umożliwiającą korzystanie z telewizji bez konieczności wykupywania usługi Internetu. Usługa Neostrada TP z telewizją DTH (direct to home) została uruchomiona w 2008 roku we współpracy z Canal+ Cyfrowym. Platforma satelitarna Grupy TP jest usługą dodatkową do usługi internetowej, a zatem nie można zakupić samej telewizji satelitarnej. Do odbioru telewizji potrzebny jest modem livebox tp zapewniający stały, bezprzewodowy dostęp do Internetu oraz dekoder połączony z anteną satelitarną, jak i z modemem livebox. Usługa livebox stanowi początek wprowadzenia usług triple play.
UPC Polska Sp. z o.o. jest największym operatorem kablowym w Polsce. Działa w 116 miastach świadcząc usługi dostępu do płatnej telewizji kablowej, szerokopasmowego Internetu oraz telefonii stacjonarnej. W zasięgu sieci znajduje się ponad 2 mln polskich gospodarstw domowych. W 2008 roku firma wprowadziła usługę telewizji cyfrowej. Spółką macierzystą UPC jest Liberty Global Inc., która świadczy usługi płatnej telewizji w kilkunastu krajach na świecie.
Vectra SA świadczy usługi telewizji kablowej od 1991 roku. Spółka jest operatorem telewizji kablowej na terenie 155 miast. W swojej ofercie posiada usługę płatnej telewizji, Internetu oraz od 2005 roku cyfrowej telefonii. W 2009 roku firma weszła na warszawski rynek nabywając spółkę Spray SA.
Do pobrania:
![Wiadomości TVP 1 nie dla kobiet? Gdzie jest równouprawnienie? [© pixabay.com] Wiadomości TVP 1 nie dla kobiet? Gdzie jest równouprawnienie?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/telewizja/Wiadomosci-TVP-1-nie-dla-kobiet-Gdzie-jest-rownouprawnienie-238126-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl