eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetEwolucja spamu 2003-2011

Ewolucja spamu 2003-2011

2011-10-12 11:18

Przeczytaj także: Spam w VIII 2011 r.


W 2007 roku Stany Zjednoczone znalazły się na pierwszym miejscu rankingu największych źródeł spamu (z państwa tego pochodziło 11,2% wszystkich niechcianych wiadomości), a tuż za nimi uplasowała się Rosja (10,8%). Trzecie miejsce zajęła Polska – drugi i ostatni przedstawiciel Europy Wschodniej w rankingu 20 największych spamerów. W 2007 roku nowością w pierwszej 10 były Indie, które cztery lata później stały się największym dystrybutorem spamu na świecie. Chiny zajęły niską 9 lokatę. W rankingu znalazło się również pięć państw z Ameryki Łacińskiej.

W tym samym roku właściciele sieci botów rozpoczęli swoje “poszukiwania nowych terytoriów”. Wypłoszeni z Chin z powodu polityki surowej kontroli Internetu, zadomowili się w słabiej chronionych państwach w Azji, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej. Poza brakiem stosownych ustaw antyspamowych regiony te znane są również z niskiego poziomu wiedzy komputerowej i słabego rozpowszechnienia oprogramowania antywirusowego. To daje oszustom łatwy dostęp do komputerów użytkowników.

W 2008 r. Stany Zjednoczone i Rosja zamieniły się miejscami w rankingu największych źródeł spamu: Rosja odpowiadała za 22% całego dystrybuowanego spamu, a Stany Zjednoczone – za 16% (co pozwoliło im uplasować się na drugim miejscu). Kraje te z łatwością zdeklasowały inne. W tym samym roku do rankingu Top 10 weszło inne państwo wschodnioeuropejskie – Ukraina.

W drugiej połowie 2009 r. liczba niechcianych wiadomości pochodzących ze Stanów Zjednoczonych znacznie zwiększyła się i stanowiła 24,4% całego ruchu spamowego. Jednocześnie rosła liczba zainfekowanych amerykańskich domen. To oznaczało, że twórcy wirusów wykazali wzmożone zainteresowanie Stanami Zjednoczonymi albo przeprowadzali ataki łączone, których celem było zainfekowanie amerykańskich domen w celu przyłączenia niezabezpieczonych komputerów do botnetów (np. atak przy użyciu Bredolaba). W 2009 roku udział Stanów Zjednoczonych w dystrybucji spamu krążącego w Internecie wynosił średnio 16%. Z kolei udział Rosji stopniowo spadał, wynosząc ostatecznie 8,5%. Za tymi dwoma głównymi graczami uplasowała się Brazylia (7,6%), Indie (5,9%) oraz Korea Południowa (48%). Właściciele botów umacniali swoje pozycje w krajach rozwijających się: ranking Top 10 nie zawierał ani jednego państwa z Europy Zachodniej.

2010: zamknięcia botnetów oraz programów partnerskich


Przed 2010 rokiem Stany Zjednoczone i Rosja znajdowały się w czołówce rankingu państw, w których zlokalizowane były najbardziej rozwinięte biznesy spamowe. W pewnych latach łączny udział tych dwóch państw wynosił 22-42% całego krążącego spamu. Jednak w 2010 r. sytuacja uległa zmianie.

Rok 2010 przejdzie do historii jako ten, w którym miał miejsce odwet osób zwalczających botnety. Niektóre centra kontroli botnetów zostały zamknięte już wcześniej – dostawca usług hostingowych McColo, który hostował centra kontroli kilku botnetów, został zamknięty w 2008 r. – jednak kampania antybotnetowa nigdy przedtem nie była tak szeroko zakrojona i tak skuteczna. W tym samym roku wniesiono sprawę sądową przeciwko kilku spamerom oraz właścicielom botnetów. Warto zaznaczyć, że nie były to odizolowane przypadki i podobne inicjatywy nadal są prowadzone: przykładem może być zamknięcie centrum kontroli Rustocka w marcu 2011 r.
Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: