Ewolucja spamu 2003-2011
2011-10-12 11:18
Przeczytaj także: Spam w VIII 2011 r.
Kampania antybotnetowa z 2010 r. bez wątpienia spowodowała relokację wielu źródeł spamu. Wykres przedstawiający dystrybucję źródeł spamu według regionu pokazuje dynamikę tych zmian.
fot. mat. prasowe
Spam według regionu w 2010 r.
Co ciekawe, udział spamu pochodzącego z Europy Wschodniej wzrósł w marcu i październiku, ale współczynniki spamu dla Ameryki Łacińskiej były wyższe w czerwcu. Z kolei udział Stanów Zjednoczonych i Kanady zaczął spadać od września.
Znaczący spadek ilości spamu pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych był spowodowany zamknięciem centrów kontroli botnetów Pushdo/Cutwail. Likwidacja programu partnerskiego SpamIt, specjalizującego się w spamie farmaceutycznym, prawdopodobnie również miała wpływ na ilość spamu wysyłanego ze Stanów Zjednoczonych.
Kampania antybotnetowa zmusiła cyberprzestępców do eksplorowania nowych i korzystniejszych dla nich terytoriów, z których mogliby wysyłać spam. W październiku ilość spamu z Rosji, Ukrainy i innych państw wschodnioeuropejskich znacznie wzrosła. Tendencja wzrostowa utrzymała się również w listopadzie – w miesiącu tym zwiększyła się też ilość spamu pochodzącego z Wietnamu, Indii oraz Indonezji. W 2010 roku udział w dystrybucji spamu miał prawie każdy region świata. Nawet z Afryki - która wcześniej nie stanowiła źródła niechcianych wiadomości pochodziło 1,64% ogółu spamu.
Analiza liczby wiadomości e-mail zawierających szkodliwe załączniki może pomóc zidentyfikować nowe obszary na świecie, z których spamerzy zaczynają przeprowadzać masowe wysyłki. Podczas tworzenia botnetu spamerzy zwykle wysyłają do użytkowników wiadomości z takimi załącznikami. Wiadomości te zawierają boty, które infekują komputery użytkowników w celu rozprzestrzeniania spamu. Między październikiem a grudniem 2010 r. znacznie zmniejszył się odsetek szkodliwych programów wykrytych w poczcie elektronicznej w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej, podczas gdy w Europie Wschodniej i Azji ilość szkodliwego oprogramowania wykrywanego w ruchu pocztowym wzrosła.
fot. mat. prasowe
Odsetek szkodliwego oprogramowania wykrywanego w wybranych krajach z rankingu Top 10 w okresie paźdz
2011: stabilizacja
W przeciwieństwie do poprzedniego roku, w 2011 roku nie zarejestrowaliśmy wahań w udziale spamu rozprzestrzenianego z różnych regionów. Ogólnie, pierwszy kwartał 2011 r. był stosunkowo stabilny.
fot. mat. prasowe
Odsetek spamu według regionu w pierwszej połowie 2011 r.
Jednym z najbardziej wyraźnych trendów pierwszej połowy 2011 r. był stopniowy wzrost udziału Azji i Ameryki Łacińskiej w globalnym spamie, czemu towarzyszył spadek w ruchu spamowym pochodzącym z Europy Zachodniej i Wschodniej. Jak już wspomniano wcześniej, z wielu względów Azja i Ameryka Łacińska są atrakcyjne dla spamerów. To dlatego w regionach tych wzrosła liczba zainfekowanych komputerów wykorzystywanych do rozsyłania spamu.
W 2011 r. w rankingu państw stanowiących największe źródła spamu pojawiły się spore zmiany: nie można już powiedzieć, że za połowę spamu krążącego na świecie odpowiadają tylko trzy państwa. Obecnie rozkład maszyn zombie wykorzystywanych do rozprzestrzeniania niechcianych wiadomości jest dość równomierny.
fot. mat. prasowe
Źródła spamu według państwa w pierwszej połowie 2011 r.
oprac. : eGospodarka.pl