eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyIndeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2011

2011-10-12 12:40

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2011 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

We wrześniu Indeks Biznesu PKPP Lewiatan ponownie spadł. Roczny do poziomu 49 pkt., a kwartalny do 50 pkt. Należy się spodziewać stopniowego osłabienia gospodarki w czwartym kwartale br. Wzrost PKB w tym roku wyniesie ok. 4 proc.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2011

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2011

Pogorszenie oczekiwań dynamiki wzrostu gospodarczego nie ma widocznego uzasadnienia w wewnętrznej sytuacji gospodarki i jej czynników fundamentalnych, a jest wyłączną reakcją na pogarszającą się sytuację na rynkach międzynarodowych pod wpływem rozwijającego się kolejnego kryzysu finansowego. Polska gospodarka jest jednak na razie na tyle rozpędzona, że wyhamowanie na skutek reakcji na globalne spowolnienie może przyjść z pewnym opóźnieniem, stąd redukcja indeksu na ten rok jest stosunkowo niewielka, sugerująca utrzymanie tempa rocznego wzrostu ok. 4 proc.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan we wrześniu uległ kolejnej redukcji, która sprowadziła indeks roczny do poziomu 49 pkt., w tym roku po raz pierwszy poniżej połowy skali. Indeks kwartalny natomiast stracił trzy punkty obniżając się do 50 pkt. Indeks półroczny również stracił trzy punkty schodząc do 48 pkt., czyli utrzymała się dwu-punktowa różnica między nim a indeksem kwartalnym na korzyść tego ostatniego, co oznacza oczekiwane stopniowe osłabienie w IV. kwartale w stosunku do trzeciego. Jest to już drugie wyraźne obniżenie notowań indeksu w ciągu minionego kwartału, wskazujące na stopniowe pogorszenie oczekiwań dynamiki wzrostu gospodarczego w tym roku. Te zmiany nie mają widocznego uzasadnienia w wewnętrznej sytuacji gospodarki i jej czynników fundamentalnych, a są wyłączną reakcją na pogarszającą się sytuację na rynkach międzynarodowych pod wpływem rozwijającego się kolejnego kryzysu finansowego, tym razem o podłożu fiskalnym. Polska gospodarka jest na razie na tyle rozpędzona, że wyhamowanie na skutek reakcji na globalne spowolnienie może przyjść z pewnym opóźnieniem, stąd redukcja indeksu na ten rok jest stosunkowo niewielka, sugerująca utrzymanie tempa rocznego wzrostu ok. 4 proc. Pierwsze oznaki osłabienia koniunktury, produkcji sprzedanej przemysłu, sprzedaży detalicznej i eksportu, można było zaobserwować na przełomie drugiego i trzeciego kwartału, jednak sierpień przyniósł pewna poprawę, co nie znaczy, że będzie ona trwała. Niemniej kondycja przedsiębiorstw i banków pozostaje nadal bardzo dobra, a nawet wykonanie deficytu budżetowego lepsze niż zakładano, czyli gospodarka jest dobrze przygotowana na ewentualne dalsze szoki zewnętrzne.

fot. mat. prasowe

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeks popytu kwartalny po uprzednim wzmocnieniu obecnie obniżył się o pięć punktów do poziomu 53 pkt., a indeks roczny zniżkował o trzy punkty do 55 pkt. Aktualnie oczekuje się wyraźnego osłabienia popytu, który w pierwszej połowie roku nakręcał koniunkturę. Przedsiębiorstwa notują spadek zamówień tak krajowych jak i zagranicznych. Wyniki eksportu z ostatnich miesięcy już są gorsze niż wcześniej, a spodziewane ograniczenie przyrostu zatrudnienia oraz podwyżek plac zapewne przełoży się z czasem na obniżenie tempa wzrostu konsumpcji, chociaż na razie takiej wyraźnej tendencji nie widać. Ostatni miesiąc pokazał znaczną dozę optymizmu w nastrojach konsumpcyjnych ludności. Reakcja konsumentów na spowolnienie gospodarki następuje z pewnym opóźnieniem. Nie można się też spodziewać, by wobec pesymistycznych przewidywań koniunktury światowej, a co za tym idzie eksportu, przedsiębiorstwa utrzymały tempo wydatków inwestycyjnych z pierwszej połowy roku. Wyraźne
zahamowanie widać już ze strony inwestorów zagranicznych.

fot. mat. prasowe

Kwartalne indeksy czynników

Kwartalne indeksy czynników


 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: