Najlepsze dla biznesu miasta Europy 2011
2011-10-14 10:18
Przeczytaj także: Najlepsze dla biznesu miasta Europy 2010
fot. mat. prasowe
10 najatrakcyjniejszych miast do prowadzenia działalności biznesowej
James Young, Dyrektor biura Cushman & Wakefield w Londynie, powiedział: „Londyn zachował pozycję najważniejszego centrum biznesowo-finansowego Europy. Rząd i władze lokalne powinny cały czas dążyć do podnoszenia atrakcyjności środowiska biznesowego we wszystkich sektorach rynku. Dotyczy to w szczególności sektora bankowego i finansowego z uwagi na widoczną presję polityczną, regulacyjną i podatkową. Kondycja Londynu zależy od tego, czy City utrzyma status centrum finansowego Europy, o ile nie całego świata”.
fot. mat. prasowe
Rankingi według poszczególnych kryteriów
Gordon Innes, Dyrektor Generalny London & Partners, oficjalnej agencji promocyjnej Londynu, powiedział: „Wyniki tego raportu potwierdzają, że Londyn jest nadal najlepszym miastem do prowadzenia działalności biznesowej w Europie, jeżeli nie na świecie. Od momentu powstania agencji w kwietniu br. wspieramy międzynarodowe firmy, które chcą wdrażać strategie ekspansji w stolicy Wielkiej Brytanii lub wejść na ten rynek. Cieszymy się, że doceniono nasze wysiłki w zakresie promowania Londynu jako najlepszego miasta na świecie do życia, studiowania i inwestycji. Będziemy kontynuować nasze starania, aby Londyn zachował status kluczowego centrum biznesowo-finansowego Europy”.
Warszawa awansowała o trzy miejsca (z 24 na 21) w rankingu najlepszych miast Europy do prowadzenia działalności biznesowej. Jest na pierwszym miejscu jako najatrakcyjniejsza lokalizacja pod względem kosztu powierzchni biurowej w stosunku do jej standardu. Miasto znajduje się na trzecim miejscu w rankingu lokalizacji, w których możemy spodziewać się największego napływu firm w najbliższych pięciu latach.
fot. mat. prasowe
Czynniki, które będą miały największy wpływ na działalność biznesową w ciągu najbliższych 5 lat
Warszawa poprawiła swój wynik m.in. w kategoriach: łatwy dostęp do rynków i klientów (19 miejsce) i dostępność do wykwalifikowanych pracowników (14 miejsce). Warszawa zajęła też pierwsze miejsce pod względem kosztu powierzchni biurowej w stosunku do jej standardu. Wysoko, bo aż na 5 miejscu, oceniono klimat dla biznesu tworzony przez rząd. Najniższe pozycje miasto zajęło w kategoriach: jakość życia dla pracowników (32 miejsce) i czystość środowiska (34 miejsce).
Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, powiedziała: „Od wielu lat stawiamy na rozwój Warszawy jako metropolii przyjaznej biznesowi. Inwestujemy w transport publiczny, drogownictwo, infrastrukturę teleinformatyczną. Usprawniamy pracę urzędów, tak aby były bardziej przyjazne inwestorom. Cieszę się, że nasze działania są doceniane przez firmy i instytucje międzynarodowe”.
Najważniejsze cztery czynniki dla firm podejmujących decyzję o lokalizacji biznesu to, w kolejności: łatwy dostęp do rynków i klientów (60% wskazań respondentów), dostępność wykwalifikowanej kadry (53%), jakość usług telekomunikacyjnych (52%) oraz krajowe i międzynarodowe połączenia transportowe (42%).
Fergus McCarthy, starszy doradca z zespołu badań europejskich w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „Wobec prognozowanej niepewności światowej gospodarki najważniejszym celem firm jest zachowanie ciągłości biznesowej – wiele firm kontynuuje strategię konsolidacji i restrukturyzacji. Jednak dzięki wzrostowi dochodów coraz większa liczba firm dostrzega możliwości rozwoju i ekspansji. Do kluczowych czynników w procesie podejmowania decyzji zalicza się dostęp do rynków, dostępność wykwalifikowanej kadry i jakość usług telekomunikacyjnych. Z tego względu Londyn, Paryż i Frankfurt nadal zajmują czołowe pozycje w klasyfikacji ogólnej, ale Amsterdam powoli zmniejsza dystans dzielący go od tej trójki”.
Respondenci zauważyli również, że działalność gospodarcza w ciągu najbliższych pięciu lat będzie przede wszystkim uzależniona od warunków biznesowych, jakie będą mogły stworzyć rynki wschodzące w zakresie produktów i usług (31% wskazań). Drugim najważniejszym czynnikiem, w związku ze starzeniem się społeczeństw europejskich, były zmiany demograficzne i pracownicze (16%). Zmiany technologiczne zostały uznane za trzeci czynnik (15%).
Informacje o badaniu
Tegoroczne dwudzieste drugie wydanie raportu European Cities Monitor jest oparte na wywiadach z członkami zarządów 501 największych firm europejskich. Obejmuje ogólny ranking najlepszych miast w Europie do prowadzenia działalności biznesowej. Dodatkowo przeprowadzono analizę 36 miast pod względem takich kryteriów jak jakość życia, dostęp do rynków, dostępność oraz jakość kadry pracowniczej, koszt powierzchni biurowej w stosunku do jej standardu, jakość usług telekomunikacyjnych i połączenia transportowe.
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl