eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKryzys a private banking

Kryzys a private banking

2011-10-16 00:20

Przeczytaj także: Dla kogo personal banking?

fot. mat. prasowe

PKB na głowę 2010

PKB na głowę 2010


Większa zamożność to większe możliwości

Bankowcy oczekują więc, że wraz z doganianiem najbogatszych państw, rynek usług private banking w Polsce będzie się stale rozwijał. Za naszą zachodnią granicą PKB na głowę mieszkańca jest niemal dwukrotnie wyższe, a rodzin dysponujących majątkiem powyżej miliona euro jest w Niemczech już 400 tys. Stopniowo rośnie grono osób, które decydują się na korzystanie z bankowości prywatnej, oczekując rozwiązań skrojonych na miarę, w standardzie rynków zachodnich – mówi Michał Piętka z Deutsche Bank PBC.

Popularny stereotyp dotyczący bankowości prywatnej zakłada, że najważniejsze w takiej ofercie są usługi typu concierge, pomoc w sprawach takich jak na przykład rezerwacja biletu na wakacje, wybór hotelu czy nawet znalezienie dobrej szkoły za granicą dla dziecka. Jednak usługi tego typu to tylko dodatek do private bankingu, w żadnym razie jego podstawa. Podobnie jak robione na indywidualne zamówienie Aston Martin VANQUISH, również private banking charakteryzuje się bardzo daleko idącym przystosowaniem do osobistych oczekiwań klienta. To co jest sednem private bankingu to długofalowe relacje klienta z instytucją finansową, która jest w stanie zapewnić odpowiednie efektywne zarządzanie inwestycjami - mówi Michał Piętka.

Według Michała Piętki oferta private bankingu może obejmować wszelkiego rodzaju programy lojalnościowe, wsparcie w analizach podatkowych, informacje o prawnych aspektach dziedziczenia w danym systemie finansowym. Mogą to też być bardziej zaawansowane kwestie jak pomoc prawna związana z przebudowaniem struktury majątku klienta i należących do niego spółek.

Kto korzysta w bankowości prywatnej?

Wartość majątku, który umożliwia skorzystanie z bankowości prywatnej wynosi przeważnie minimum milion złotych. Ważne jest jednak to, że banki definiują klienta bankowości prywatnej nie pod kątem wysokości dochodów, ale pod kątem całości posiadanego majątku, w szczególności majątku płynnego w postaci depozytów, akcji, obligacji, funduszy lub innych instrumentów.

W kwestii inwestycji najbardziej zamożni polscy klienci są umiarkowanie konserwatywni. Dużą wagę przykładają do bezpieczeństwa inwestycji i możliwości ograniczania ryzyka. Rzadziej decydują się na bardziej agresywne, ale też potencjalnie bardziej zyskowne instrumenty – mówi Michał Piętka z Deutsche Bank PBC. Klienci raczej obserwują rynek, wybierają bardzo selektywnie konkretne okazje, a większość środków dzielą pomiędzy rozwiązania gwarantujące jeśli nie zysk, to przynajmniej ochronę kapitału. Taka ostrożność z pewnością jest w pewnym stopniu konsekwencją doświadczeń kryzysu lat 2008 i 2009 – zauważa Michał Piętka.

Raczej nie zanosi się, aby po doświadczeniach „krwawego sierpnia” ta postawa miała się zmienić.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: