ESET: zagrożenia internetowe IX 2011
2011-10-14 12:49
Lista zagrożeń VIII 2011 wg laboratoriów ESET © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: ESET: zagrożenia internetowe VIII 2011
Ten ostatni rozprzestrzenia się ostatnio wyjątkowo szybko za pośrednictwem pendrive’ów. Dorkbot posiada funkcjonalność backdoora, a więc daje atakującemu możliwość zdalnej kontroli nad zainfekowanym komputerem.Eksperci z firmy ESET zwracają uwagę na aresztowanie mieszkańca Florydy, który włamał się do komputerów kilkudziesięciu mieszkańców Stanów Zjednoczonych, w tym do urządzeń należących do Scarlett Johansson, Mili Kunis czy Christiny Aguilery. W efekcie, w ręce włamywacza trafiły m.in. scenariusze filmowe, prywatna korespondencja gwiazd oraz nagie zdjęcia hollywoodzkich celebrytów, które aresztowany opublikował w sieci.
fot. mat. prasowe
Lista zagrożeń VIII 2011 wg laboratoriów ESET
"Aby dostać się do danych celebrytów włamywacz nie posłużył się żadną nowoczesną metodą naukową. Skorzystał z przyzwyczajenia współczesnych internautów, którzy budują swoje hasła w oparciu o charakterystyczne dla nich samych i w ten sposób łatwe do zapamiętania frazy np. imię pierwszego psa czy miejsce urodzenia. Dzięki informacjom zamieszczanym w serwisach społecznościowych odgadnięcie tego typu haseł nie stanowi dla włamywaczy żadnego problemu " - twierdzi Stephen Cobb, ekspert bezpieczeństwa firmy ESET.
Specjaliści z firmy ESET podkreślają, że do włamań nie doszłoby, gdyby poszkodowani zabezpieczali swoje komputery silnymi hasłami, czyli takimi, które składają się przynajmniej z ośmiu znaków, w tym z cyfr, dużych i małych liter oraz znaków specjalnych.
Pierwsze dwa miejsca na liście najczęściej atakujących zagrożeń ponownie zajęły złośliwe programy wykorzystujące pliki autostartu wymiennych nośników danych oraz robak internetowy Conficker. Trzeci na liście znalazł się robak Dorkbot, który posiada funkcjonalność backdoora, a więc daje atakującemu możliwość zdalnej kontroli nad zainfekowanym komputerem.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl