Świat: wydarzenia tygodnia 41/2011
2011-10-16 15:36
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 40/2011
- Rozszerza się protest, który zaczął się od happeningu pod hasłem "Occupy Wall Street" (Okupuj Wall Street). Teraz uczestniczą w nim mieszkańcy kilkudziesięciu miast w całej Ameryce. "Okupowane" są m.in. parki i place w Waszyngtonie, San Francisco, Los Angeles i Bostonie. W proteście uczestniczą studenci i młodzi bezrobotni, mieszkający "pod chmurką" protestujący przeciwko powiązaniom świata polityki i finansjery, protestują przeciw temu, że bogaci stają się w Ameryce coraz bogatsi, a biedni coraz biedniejsi.
- USA podpisały umowę o wolnym handlu z Kolumbią, Panamą i Koreą Południową. - podaje agencja AFP. To jeden z elementów, które mają zwiększyć wartość amerykańskiego eksportu (dzięki tej umowie o 13 mld USD). Tej umowie sprzeciwili się politycy i związki zawodowe (AFL-CIO powołując się na analizę instytutu Economic Policy Institute stwierdził, że USA stracą 159 tys. miejsc pracy).
- Wrześniowa stopa bezrobocia w USA we wrześniu wyniosła 9,1 proc., a więc tyle samo, co miesiąc wcześniej.
- W III kwartale przychody Google zwiększyły się o 33 proc. do 9,72 mld USD, a firma zarobiła na czysto 2,73 mld USD.
- Premier Władimir Putin odbył wizytę w Chinach. Towarzyszyła mu 160-osobowa delegacja, w tym szefowie największych rosyjskich firm.Celem wizyty było zacieśnienie stosunków gospodarczych z Chinami. Rosja od ubiegłego roku jest dla Pekinu największym partnerem handlowym. W trakcie wizyty podpisano umowy handlowe na ponad 7 mld USD w dziedzinie górnictwa, biotechnologi i badania przestrzeni kosmicznej. Chiny i Rosja zamierzają zwiększyć wymianę handlową z 60 mld USD w 2010 roku do 200 mld USD w 2020 roku.
- W Australii ustanowiono "podatek węglowy". Rząd wprowadził podatek, który będzie dotyczył 500 firm, które emitują CO2. Od połowy 2012 roku każda tona tego gazu wyemitowana do atmosfery będzie związana z podatkiem w wysokości 23 dolary australijskie. W opinii rządu w 2020 r. Australia ograniczy emisję spalin do 159 mln ton, a do 2050 o 80 proc.
- Od 17 lat Rosja negocjuje swoje wejście do WTO. Muszą na to wyrazić zgodę wszyscy członkowie tej organizacji. Teraz na przeszkodzie stoi Gruzja. Przeszkodą jest to, że Rosja popiera niezależność Abchazji i Osetii. Rosja jest jedynym dużym państwem świata, które nie należy do tej WTO.
- Za 2,1 mld dol. chiński koncern Sinopec wykupił kanadyjską firmę Daylight Energy z jej złożami gazu i ropy naftowej w prowincji Alberta. Ta firma ma duże doświadczenie w poszukiwaniu i eksploatacją złóż gazu (tak konwencjonalnych jak i ze skał łupkowych). Chińska firma stara się też o zezwolenie na budowę gazociągu nad Pacyfik, gdzie chcą zbudować zakłady do skraplania gazu na eksport. Firma ma już udziały w kanadyjskiej firmie Syncrude, która eksploatuje roponośne złoża piasku bitumicznego i produkuje z nich syntetyczne paliwa. Także w 2010 roku Chińczycy za 4,65 mld dol. kupili 9 proc. udziałów tej kanadyjskiej firmy od ConocoPhillips. W tym roku chiński koncern CNOOC przejął kanadyjską firmę OPTI specjalizująca się w eksploatacji piasków bitumicznych. Koszt inwestycji 34 mln USD plus długi szacowane na 2 mld USD.
- W eksploatacji wenezuelskich złóż ropy i gazu uczestniczą rosyjskie koncerny, w złoże ropy Junin-6 zainwestowało rosyjskie konsorcjum Petromiranda (z tych pól Junin-6 ma być wydobywane 23 mln ton ropy rocznie), a w złoża ropy Karabobo-2 zainwestował rosyjski państwowy koncern Rosnieft (z tych złóż ma popłynąć 20 mln ton ropy rocznie). Rosyjski koncern TNK-BP odkupił złoża gazu w Wenezueli od swojego brytyjskiego akcjonariusza BP. Natomiast Gazprom otrzymał nowa koncesję na poszukiwanie podmorskich złóż gazu.
- Iran odebrał Gazpromowi prawa do eksploatacji wielki złóż ropy naftowej Azar. Oficjalną przyczyną są opóźnienia w pracach na tych polach. Roponośne pola Azar są położone w pobliżu granicy z Irakiem i są szacowane na 2 mld baryłek ropy naftowej. Mimo amerykańskiej blokady irańską ropę kupują Chiny oraz Indie.
- Wszechstronnie rozwija się współpraca gospodarcza Rosji z Wenezuelą. Ważny obszar współpracy zajmuje dostawa rosyjskiego sprzętu wojskowego. Rosja jest dziś głównym dostawcą broni do Wenezueli. Już w latach 2005-2007 Wenezuela kupiła od Rosji za 4 mld USD samoloty wielozadaniowe, helikoptery bojowe i karabinki Kałasznikowa (zapłacono gotówką). Ostatnio Rosja przyznała Wenezueli kredyt na zakup uzbrojenia w wysokości 4 mld USD. To już trzeci taki kredyt udzielony Wenezueli przez Rosję (poprzednio 2,2 mld USD i wcześniej 1 mld USD).
- Włoski koncern paliwowy poinformował, ze wznowił pracę gazociąg Greenstream, łączący Libię z Włochami i Europą (po 8 miesiącach przerwy wynikającej z działań wojskowych). Gazociąg jest zarządzany przez ENI i libijską spółką NOC.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
ROZWIJA SIĘ WSPÓŁPRACA GOSPODARCZA WENEZUELI Z ROSJĄ
W ostatnich latach Wenezuela wyróżnia się wśród krajów Ameryki Południowej. Mówiąc to mam na myśli tak politykę wewnętrzną, jak i zagraniczną. Ekipa rządząca krajem znacjonalizowała sporą część przemysłu, a na miejsce zmniejszonych do minimum kontaktów gospodarczych i politycznych z USA weszła Rosja. Szczególnie dotyczy to wymiany handlowej i współpracy wojskowej. Widać też, że w sprawach politycznych na arenie międzynarodowej Caracas korzysta też ze wsparcia politycznego Rosji...
Wszechstronnie rozwija się współpraca gospodarcza Rosji z Wenezuelą. Ważny obszar współpracy zajmuje dostawa rosyjskiego sprzętu wojskowego. Rosja jest dziś głównym dostawcą broni do Wenezueli. Już w latach 2005-2007 Wenezuela kupiła od Rosji za 4 mld USD samoloty wielozadaniowe, helikoptery bojowe i karabinki Kałasznikowa (zapłacono gotówką). Ostatnio Rosja przyznała Wenezueli kredyt na zakup uzbrojenia w wysokości 4 mld USD. To już trzeci taki kredyt udzielony Wenezueli przez Rosję (poprzednio 2,2 mld USD i wcześniej 1 mld USD).
Głównym bogactwem Wenezueli są surowce, a szczególnie złoża ropy i gazu. Są one zlokalizowane głównie w delcie rzeki Orinoko. W ich eksploatacji uczestniczą także rosyjskie koncerny. Warto w tym miejscu pokazać cztery ostatnie przykłady:
- w wenezuelskie złoże ropy Junin-6 zainwestowało rosyjskie konsorcjum Petromiranda (stworzyły go koncerny Rosnieft, Gazprom Nieft, Łukoil, Surgutnieftiegaz i TNK-BP). Z tych pól Junin-6 ma być wydobywane 23 mln ton ropy rocznie.
- w złoża ropy Karabobo-2 zainwestował rosyjski państwowy koncern Rosnieft i z tych złóż ma popłynąć 20 mln ton ropy rocznie. W tej spółce Rosfnieft posiada 60 proc. udziałów, a za prawo eksploatacji tych złóż Rosjanie zapłacił 1 mld USD.
- rosyjski koncern TNK-BP odkupił złoża gazu w Wenezueli od swojego brytyjskiego akcjonariusza BP. Natomiast Gazprom otrzymał nowa koncesję na poszukiwanie podmorskich złóż gazu.
- w Wenezueli działa też wspólna spółka Rusoro - eksploatująca kopalnie złota.
We współpracy gospodarczej Rosji i Wenezueli coraz większą rolę zaczynają odgrywać artykułu spożywcze. Wenezuela dostarcza do Rosji banany. Ich plantacja zajmuje obecnie powierzchnię 200 tys. ha, a docelowo ta plantacja ma mieć powierzchnię 10 razy większą. Także planuje się budowę w Rosji gorzelni do produkcji napoju alkoholowego cocuy, który jest wytwarzany z wenezuelskiej odmiany agawy. Ma to być napój rywalizujący z wódką.
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy