Zakład Alumetal w Nowej Soli
2011-10-18 00:11
Zakład produkcyjny Alumetal © fot. mat. prasowe
Uruchomienie nowego zakładu Grupy Alumetal wzmocni jej pozycję w czołówce producentów wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych w Europie. Na inwestycji skorzysta branża motoryzacyjna, ale też mieszkańcy Nowej Soli i jej okolic. Przy budowie Alumetal Nowa Sól pracowały lokalne firmy, zakład docelowo ma zatrudniać 135 osób.
Przeczytaj także: Nowy zakład produkcyjny w KSSEMP
Alumetal Nowa Sól jest trzecią spółką produkcyjną grupy działającą w Polsce. Uruchomiony na terenie Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zakład podobnie jak dwa pozostałe, w Kętach i Gorzycach produkuje wtórne aluminiowe stopy odlewnicze. Inwestycja wzmacnia naszą pozycję zarówno na rynku krajowym, jak i europejskim, gdzie jesteśmy jedną z wiodących firm w branży – mówi Krzysztof Błasiak, prezes Alumetal S.A . Trzeci zakład już teraz zwiększa moce produkcyjne Grupy Alumetal z 90 do 120 tys. ton rocznie. Docelowo, w ciągu kilku lat dzięki kolejnym etapom inwestycji w Nowej Soli, będzie to 165 tys. ton.fot. mat. prasowe
Zakład produkcyjny Alumetal
Aluminiowe plusy
Aluminium zyskuje na popularności w przemyśle, jest lekkie, bardzo wytrzymałe, nie ulega korozji i można je poddać wielokrotnemu recyklingowi bez wpływu na jakość. Do recyklingu aluminium potrzeba 20 razy mniej energii niż w produkcji aluminium pierwotnego, a to oznacza niższą emisję gazów cieplarnianych. O niezwykłej popularności aluminium świadczy fakt, że w ciągu ostatnich 50 lat jego produkcja wzrosła aż 12-krotnie z 5 do 60 mln ton rocznie – podkreśla Krzysztof Błasiak. Dodam, że w produkcji coraz większy udział ma aluminium wtórne, tj. pochodzące z recyklingu. W Europie szacujemy ten udział nawet na 40%.
Produkty Alumetalu wykorzystywane są przede wszystkim przez branżę motoryzacyjną - jako surowiec lub materiał do produkcji części i podzespołów. Odbiorcami Alumetalu są m.in. Koncern Volkswagen, Grupa Nemak oraz inne międzynarodowe koncerny motoryzacyjne. Części aluminiowe są stosowane coraz powszechniej, gdyż są o połowę lżejsze niż stalowe – mówi Jarosław Kurosz, dyrektor odlewni Volkswagen Poznań. Obniżenie ciężaru samochodów to w konsekwencji niższe spalanie paliwa i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Z produktów Alumetalu korzystamy od lat, to materiał dobrej jakości. Uruchomienie nowego zakładu produkcyjnego jest bardzo dobrą wiadomością i wpisuje się w nasze plany rozwojowe.
Na polski rynek trafia 60% produkowanych przez grupę aluminiowych stopów odlewniczych. Pozostali odbiorcy zlokalizowani są w innych krajach europejskich, m.in. w Niemczech. Wybraliśmy Nową Sól ze względu na strategiczne położenie – podkreśla Krzysztof Błasiak. Zmniejszamy dystans, a tym samym oszczędzamy na kosztach transportu do najważniejszych odbiorców zarówno w Niemczech, jak i w Poznaniu.
Korzyści gospodarki lokalnej i krajowej
Ale to nie koniec plusów lokalizacji. Inwestycja w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej pozwala firmie na oszczędności podatkowe i rokuje potencjałem fachowych kadr. Produkcja Alumetalu wpisuje się w tradycję odlewniczą Nowej Soli – podkreśla prezydent miasta Wadim Tyszkiewicz. Wysokiej klasy specjaliści, którzy pracowali przede wszystkim w Dolnośląskich Zakładach Metalurgicznych Dozamet, są solą naszego miasta. Cieszy mnie fakt, że nowosolską strefę zasila jedna z większych i bardziej spektakularnych inwestycji, w której znajdą zatrudnienie nowosolanie.
Alumetal Nowa Sól już zatrudnił niemal sto osób, docelowo będzie ich 135. Na inwestycji korzysta też lokalny biznes. Zakład budowały miejscowe firmy, w kolejnych etapach inwestycji Alumetal będzie zlecać im instalację maszyn i urządzeń. Artur Malec, prezes zarządu K-S SSE S.A. Klimat inwestycyjny naszego regionu na tle Polski wygląda świetnie, co sprzyja prężnemu rozwojowi Nowej Soli. Alumetal jest dwunastym zakładem na terenie podstrefy Nowa Sól. Obecnie jesteśmy najszybciej rozwijającą się specjalną strefą ekonomiczną w kraju. To powód do dumy dla nas i samorządów lokalnych.
Pierwszy i najważniejszy etap inwestycji, związany z budową i uruchomieniem zakładu (20 tys. m kw. na działce 10 ha) kosztował w sumie 96 mln zł. 20 mln zł Alumetal dostał w ramach dotacji unijnej uzyskanej w 2009 r. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Narodowy Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej wspiera projekty poprawiające gospodarkę odpadami w kraju – mówi Krzysztof Błasiak. Polska jako państwo członkowskie zobowiązała się do spełnienia określonych wymogów w zakresie recyklingu, na co mamy czas do końca 2013 r. Nasza inwestycja idealnie wpisuje się w te potrzeby.
Przeczytaj także:
Nowy zakład Mabion w Konstantynowie Łódzkim
oprac. : Kamila Urbańska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
nowe inwestycje, fabryki, specjalne strefy ekonomiczne, Alumetal, Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna