eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeMarketing bezpośredni: 10 najczęstszych błędów

Marketing bezpośredni: 10 najczęstszych błędów

2011-10-20 13:57

Przeczytaj także: Skuteczny e-mail marketing


Zatem profesjonalnie przygotowane przekazy pozwalają precyzyjnie mierzyć skuteczność danej kampanii. Jest to możliwe dzięki generowanym raportom, które zawierają informacje na temat reakcji odbiorców na daną wiadomość, a także wskaźnika skuteczności kampanii CTR. Dodatkowo w połączeniu np. ze statystykami Google Analitics, jesteśmy w stanie dokładnie określić który z odbiorców kampanii wykonał jaką czynność (jak długo był na stronie internetowej, jaką sekwencję czynności wykonał czy choćby jaki był wskaźnik odrzuceń).

Kolejnym, ważnym błędem jest zamknięcie firm na alternatywne kanały komunikacji, szczególnie wspomniany wcześniej sms. - Jest to duży błąd, ponieważ to jedno z tych narzędzi, które ciężko odrzucić bez wcześniejszego zapoznania się z treścią wiadomości - dodaje Sylwia Schneider. Personalizowana wiadomość w telefonie zostaje odczytana przez adresata jako komunikat skierowany wyłącznie do niego, przez co znacząco wpływa na siłę przekazu oferty. Dodatkowo koszt związany z masową wysyłką personalizowanych smsów jest niewielki, a efekty wymierne, oczywiście przy profesjonalnie przygotowanej korespondencji.

W działaniach marketingowych można wykorzystywać także wiadomości głosowe (które dają klientom możliwość oddzwonienia na koszt nadawcy), a nawet wiadomości faksowe umożliwiające, podobnie jak mailing, wstępne zapoznanie się z ofertą bez konieczności kontaktu z przedstawicielem handlowym lub telemarketerem.

Pamiętajmy też o stosowaniu netykiety, szczególnie że, jak pokazują statystyki, udostępnienie odbiorcom możliwość wypisania z subskrypcji zniechęca do podjęcia tego kroku. Niezwykle istotne jest też pozyskanie zgody na wysyłkę korespondencji promocyjnej, inaczej możemy zostać uznani za spamerów, a to horror każdego marketingowca.

"Wysłanie korespondencji handlowej wymaga uzyskania wyraźnej zgody adresata na otrzymywanie treści komercyjnych za pomocą określonego środka komunikacji elektronicznej. To ważne, żeby odbiorca mógł w dowolnym momencie zrezygnować z otrzymywania wiadomości, ponieważ lepiej jest, gdy klient zapoznaje się z ofertą z powodu zainteresowania produktami firmy, a nie dlatego, że jest do tego po prostu zmuszony" – tłumaczy Tomasz Pakulski, dyrektor marketingu i sprzedaży z REDlink.

Wielu odbiorców informacji handlowych narzeka na zbyt częstą, wręcz nachalną wysyłkę wiadomości. To błąd, który firmę może kosztować utratę klientów, znudzonych czasochłonnym czytaniem licznych informacji z newsletterów, oraz zmniejszeniem bazy odbiorców, którzy po prostu zrezygnują z subskrypcji. Wysyłka wiadomości powinna być regularna, pozwalająca klientom zapoznać się z bieżącą ofertą i promocjami, ale nie za częsta. Komunikat dystrybuowany raz na dwa, trzy tygodnie w zupełności wystarczy.

Bardzo często firmy ograniczają się do wysyłki informacji handlowych, zapominając o działaniach lojalnościowych. A to właśnie specjalnie przygotowane oferty, promocje czy rabaty w połączeniu z personalizacją wiadomości są najbardziej skuteczne. Dlaczego? Ponieważ powodują, że adresat zyskuje wrażenie starannie wyselekcjonowanej oferty w stosunku do potrzeb, które ma, lub z których wcześniej nie zdawał sobie sprawy. Brak działań lojalnościowych może skutkować rezygnacją z subskrypcji, jeżeli nie zawiera ona informacji pomocnych odbiorcy w uprzywilejowanym skorzystaniu z oferty firmy.

Niestety dość często zdarza się też, że firmy wykorzystujące narzędzia marketingu bezpośredniego w handlu pomijają badanie preferencji klientów. W efekcie adresat otrzymuje przekaz niedobrany do jego potrzeb i oczekiwań. Często zapomina się również o geolokalizacji oraz segmentacji odbiorców wiadomości ze względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania czy poziom dochodów i preferencje zakupowe. Skutkuje to niechęcią do firmy, która nie zna upodobań i możliwości swoich klientów.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: