Spam we IX 2011 r.
2011-10-20 13:17
Przeczytaj także: Ewolucja spamu 2003-2011
Podsumowanie statystyk
Źródła spamu
Na liście 5 największych źródeł spamu odnotowaliśmy niewiele zmian, jednak niektóre państwa zamieniły się pozycjami. Na pierwszym miejscu uplasowały się Indie (14,1% ogółu spamu), a w dalszej kolejności Brazylia (10,1%), Indonezja (9%), Korea Południowa (7,3%) oraz Peru (4,9%). Polska może się pochwalić kolejnym niechlubnym awansem na 6 miejsce. Z naszego kraju pochodzi aż 4,7% wszystkich niechcianych wiadomości e-mail.
Łączna ilość spamu pochodzącego z tych państw zajmujących pierwsze pięć miejsc na liście stanowiła niewiele ponad 45% globalnego ruchu spamowego. Ponad 60% niechcianych wiadomości nadal pochodzi z 10 państw, które zajmują czołowe lokaty w rankingu i są zlokalizowane głównie w Azji, Europie Wschodniej oraz Ameryce Południowej. Jedynym zachodnioeuropejskim państwem na wrześniowej liście 10 największych spamerów były Włochy, z których pochodziło 2,7% całego spamu.
fot. mat. prasowe
Źródła spamu we wrześniu 2011 r.
Największy spadek w udziale w ruchu spamowym odnotowała Indonezja – o 3 punkty procentowe. W przypadku pozostałych państw, zmiany nie przekraczały 1,5%.
We wcześniejszych raportach połączyliśmy pewne państwa w grupy, które nadal monitorujemy. Oto kilka trendów, jakie udało się wyróżnić:
Spam pochodzący z grupy Indonezja-Ukraina-Tajlandia-Peru wydaje się być ściśle ze sobą powiązany. Jedynie Tajlandia nie jest zsynchronizowana z innymi państwami ze swojej grupy: ilość spamu rozprzestrzenianego z tego państwa w sierpniu i we wrześniu była tak nieznaczna, że lokalne najwyższe i najniższe wartości były znacznie mniej wyraźne niż w pozostałych państwach.
fot. mat. prasowe
Odsetek spamu pochodzącego z Indonezji, Ukrainy, Tajlandii oraz Peru w okresie od 22 sierpnia do 2 p
Spam z pary Indie-Brazylia również cechuje pewna wzajemna zależność, mimo że na wskaźniki dla tych państw nadal duży wpływ mają czynniki lokalne.
Statystyki dla grupy Wietnam-Rosja ujawniają interesującą zależność: linie określające ilość spamu pochodzącego z tych państw stanowią odbicie lustrzane. Jak na razie nie wiadomo dlaczego tak się dzieje.
fot. mat. prasowe
Odsetek spamu pochodzącego z Rosji i Wietnamu w okresie od 22 sierpnia do 2 października
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl