eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyCeny mieszkań X 2011

Ceny mieszkań X 2011

2011-10-24 09:46

Ceny mieszkań X 2011

Prognoza zmiany cen mieszkań w największych miastach Polski © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W październiku przyszłego roku ceny mieszkań w największych miastach mogą być niższe o 3% - prognozują doradcy Home Broker. Bieżący odczyt nastrojów wskazuje ponadto rekordowy pesymizm.

Przeczytaj także: Ceny mieszkań IX 2011

Home Broker cyklicznie pyta swoich doradców, o ile mogą zmienić się ceny mieszkań w najbliższych 12 miesiącach. W październiku ich przewidywania dotyczące spadków ustanowiły kolejny rekord. Wyniki badań są publikowane od początku 2010 roku.

Zgodnie z przewidywaniami, ceny mieszkań w największych miastach będą za rok o 3% niższe niż obecnie. Jest to przeciętna nominalna zmiana cen uśredniona dla miast, typów i wieku budownictwa, oraz wielkości i standardu mieszkań. W efekcie prognoza doradców Home Broker jest ogólnym barometrem przyszłej sytuacji rynkowej. Kupione dziś mieszkanie może więc w perspektywie roku zarówno znacznie mocniej stanieć – gdy będzie to duży lokal nieatrakcyjnie zlokalizowany, lub zdrożeć – w przypadku najbardziej pożądanych mieszkań dwupokojowych w lokalizacjach, które w oczach klientów zyskują na atrakcyjności.

fot. mat. prasowe

Prognoza zmiany cen mieszkań w największych miastach Polski

Prognoza zmiany cen mieszkań w największych miastach Polski


Prawdopodobna powtórka z poprzedniego roku

Co warto podkreślić, doradcy Home Broker przewidują, że najbliższe 12 miesięcy przysienie kontynuację obecnej sytuacji rynkowej. Ceny mieszkań w 16 największych miastach obniżyły się w ostatnim roku o niewiele ponad 3% - wynika z wrześniowego odczytu wskaźnika cen transakcyjnych, liczonego na podstawie danych Home Broker i Open Finance.

Cztery osoby na pięć przewidują spadki cen

Październik przyniósł spadek optymizmu, co udaremniło ich kosmetyczną wrześniową poprawę. Po raz kolejny więc okresowe polepszenie nastrojów nie zostało potwierdzone w kolejnym odczycie wskaźnika. Spośród doradców, którzy wzięli udział w badaniu, 78% to pesymiści, czyli osoby które opowiedziały się za spadkiem cen mieszkań. Ich odsetek zwiększył się w stosunku do września, gdy wyniósł 72%. Tym samym stopniało grono optymistów, których w tym miesiącu jest 22%.

fot. mat. prasowe

Odsetek oczekujących wzrostu i spadku cen nieruchomości

Odsetek oczekujących wzrostu i spadku cen nieruchomości


Przeważają argumenty pesymistów

Powody pesymizmu na rynku pozostają od miesięcy niezmienne. – Na rynek wpływają ograniczenia programu „Rodzina na swoim”, rekordowa podaż nowych mieszkań i rosnąca konkurencja między deweloperami, która wpływa także na obniżki cen mieszkań używanych – wylicza Przemysław Pączek, doradca Home Broker z Warszawy. Nie bez znaczenia są także obawy przed drugą falą kryzysu.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: