Koniunktura przemysłowa X 2011
2011-10-25 09:54
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IX 2011
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w październiku oceniany jest bardziej pesymistycznie niż w ubiegłym miesiącu i przed rokiem. Wpływ na to mają negatywne, gorsze niż we wrześniu oceny bieżące i prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej.Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w październiku oceniany negatywnie, nieco gorzej niż we wrześniu i w analogicznym miesiącu poprzedniego roku. Oceny bieżącej sprzedaży są bardziej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu, przy utrzymujących się pozytywnych prognozach. Przedsiębiorcy sygnalizują, większe od zgłaszanych we wrześniu, trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Odpowiednie prognozy wskazują również na możliwość zwiększenia problemów w tym zakresie.
W październiku w większości badanych sekcji przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest negatywnie. Najgorsze oceny w tym zakresie, bardziej pesymistyczne niż we wrześniu oraz gorsze niż przed rokiem, sygnalizują jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa, działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją oraz transport i gospodarka magazynowa. Najlepsze oceny koniunktury zgłaszają jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa – są one najbardziej optymistyczne spośród wszystkich badanych grup jednostek usługowych, ale nieco mniej korzystne niż we wrześniu i przed rokiem. Również pozytywnie oceniają koniunkturę podmioty z sekcji informacja i komunikacja (ich oceny są mniej optymistyczne niż przed miesiącem i przed rokiem), działalność związana z obsługą rynku nieruchomości (oceny są zbliżone do zgłaszanych we wrześniu i lepsze niż w analogicznym miesiącu przed rokiem) oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (koniunktura oceniana jest na poziomie zbliżonym do sygnalizowanego przed miesiącem i lepiej niż przed rokiem).
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym
W październiku ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie minus 1 (we wrześniu plus 1). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 17% (we wrześniu odpowiednio 18% i 17% jednostek). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Na niewielki wzrost portfela zamówień ogółem wpływa rozszerzenie krajowego portfela przy nieznacznym spadku portfela zagranicznego. Bieżąca produkcja jest zwiększana nieco szybciej niż we wrześniu. Prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość niewielkiego ograniczenia portfela zamówień i produkcji. Stan zapasów wyrobów gotowych wzrasta do poziomu uznawanego za nadmierny. Zwiększa się poziom należności od kontrahentów. Przedsiębiorcy z opóźnieniem regulują bieżące zobowiązania finansowe, prognozy na najbliższe miesiące wskazują na możliwość nieznacznego zwiększenia trudności w tym zakresie. Dyrektorzy planują dalsze redukcje zatrudnienia.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości
Wzrost bieżącego portfela zamówień zgłaszają jednostki duże i średnie (o liczbie pracujących 50 i więcej osób), natomiast w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) portfel zamówień jest nieznacznie ograniczany.
Jednostki duże i średnie (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) przewidują, że portfel zamówień utrzyma się na poziomie zbliżonym do dotychczasowego. Jedynie jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) spodziewają się zmniejszenia portfela zamówień.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl