Koniunktura przemysłowa X 2011
2011-10-25 09:54
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IX 2011
Wzrost bieżącej produkcji sygnalizują jednostki duże i średnie (o liczbie pracujących 50 i więcej osób), natomiast w jednostkach małych (o liczbie od 10 do 49 osób) produkcja utrzymuje się na poziomie zbliżonym do dotychczasowego.
Ograniczenie produkcji planują jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób). Jednostki z pozostałych klas wielkości oczekują znacznego spowolnienia dotychczasowego tempa wzrostu produkcji.
Największe trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych odnotowywane są w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób). Jedynie jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) terminowo regulują swoje bieżące zobowiązania.
W jednostkach małych i średnich (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób) prognozy dotyczące regulowania bieżących zobowiązań finansowych są pesymistyczne i gorsze od formułowanych we wrześniu. Jedynie jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) nie przewidują trudności w tym zakresie.
W jednostkach średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) sygnalizowane jest utrzymywanie się nadmiaru zapasów wyrobów gotowych. W jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) stan zapasów wyrobów gotowych jest odpowiedni do zapotrzebowania.
Największy wzrost należności odnotowują jednostki duże (o liczbie pracujących od 250 i więcej osób).
Najbardziej znaczące redukcje zatrudnienia są przewidywane w jednostkach małych i średnich (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób).
Najszybszy wzrost cen jest oczekiwany w jednostkach średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób). Przedsiębiorcy kierujący jednostkami dużymi (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) przewidują niewielki spadek cen.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie poszczególnych działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają zróżnicowane oceny koniunktury. Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 18 – spadek o 3 punkty), urządzeń elektrycznych (plus 14 – spadek o 5 punktów), pozostałych wyrobów (plus 11 – spadek o 3 punkty), maszyn i urządzeń (plus 10 – wzrost o 5 punktów), mebli (plus 9 – spadek o 5 punktów). Negatywnie swoją koniunkturę oceniają głównie producenci odzieży (minus 12 – spadek o 3 punkty), metali (minus 6 – wzrost o 1 punkt), wyrobów tekstylnych (minus 6 – spadek o 6 punktów).
W październiku br. 7,4% przedsiębiorców (7,9% w październiku ub. r.) deklaruje, że nie napotyka barier w prowadzeniu swojej bieżącej działalności. W pozostałych firmach najczęściej zgłaszanymi barierami są: niedostateczny popyt na rynku krajowym (53% przedsiębiorstw w październiku br., 57% przed rokiem), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (49% przedsiębiorstw w październiku br., 45% przed rokiem), koszty zatrudnienia (44% przedsiębiorstw w październiku br., 33% przed rokiem), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (43% przedsiębiorstw w październiku br., 39% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu zmniejszyło się znaczenie bariery związanej z niedostatecznym popytem na rynku zagranicznym (z 41% do 30%), a wzrosło – znaczenie bariery dotyczącej kosztów zatrudnienia (z 33% do 44%).
fot. mat. prasowe
Bariery działalności przemysłowej
Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w październiku br. wynosi 76%, podobnie jak przed rokiem (w lipcu br. wynosiło 74%). W ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych u producentów: skór i wyrobów ze skór wyprawionych, maszyn i urządzeń, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, a spadło – papieru i wyrobów z papieru, odzieży, wyrobów farmaceutycznych oraz zajmujących się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji.
W październiku 13% przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 72% jako wystarczające, a 15% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 18%, 69%, 13%).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl