Koniunktura przemysłowa X 2011
2011-10-25 09:54
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IX 2011
Zarówno w październiku bieżącego jak i ubiegłego roku 11,2% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności. Największe trudności sygnalizowane przez firmy zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (51% w październiku br., 48% przed rokiem) oraz kosztami zatrudnienia (47% w październiku br., 51% przed rokiem). W porównaniu z październikiem ubiegłego roku najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 22% do 33%).
W październiku spośród badanych przedsiębiorstw 1,6% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (przed rokiem 2,1%). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (80% w październiku br., 81% przed rokiem). W porównaniu z październikiem ubiegłego roku najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 29% do 44%).
Inwestycje w przemyśle i budownictwie
W październiku br. działalność inwestycyjną zadeklarowało 59% jednostek przemysłowych i 41% jednostek budowlano-montażowych. Prognozy z października br. wskazują, że 53% przedsiębiorstw w przemyśle i 36% w budownictwie planuje ponoszenie nakładów inwestycyjnych w 2012 roku.
Jako najczęściej wybierane źródła finansowania inwestycji 91% przedsiębiorców prowadzących działalność przemysłową wskazuje środki własne (94% w październiku ubiegłego roku). Krajowy kredyt bankowy jest źródłem finansowania działalności inwestycyjnej dla 32% jednostek (w październiku ubiegłego roku – 33%), leasing – dla 26% przedsiębiorstw (w październiku 2010 r. – 27%).
fot. mat. prasowe
Przedsiębiorstwa deklarujące ponoszenie nakładów inwestycyjnych w 2011 r. i 2012 r.
Dyrektorzy przedsiębiorstw budowlano-montażowych jako najczęściej wybierane źródła finansowania inwestycji wskazują środki własne (89% jednostek w październiku bieżącego i ubiegłego roku). Leasing wybiera 40% jednostek (41% w październiku 2010 r.), krajowy kredyt bankowy – 36% przedsiębiorstw (podobnie jak w październiku ub. r.).
Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)
Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w październiku na poziomie zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem, ale niższym niż przed rokiem.
fot. mat. prasowe
Wskaźnik złożony i jego dekompozycja
Składniki diagnostyczne wskaźnika kształtują się na poziomie nieco niższym niż we wrześniu, natomiast poziom składników prognostycznych nieznacznie wzrósł w porównaniu z poprzednim miesiącem. Oba wskaźniki – diagnostyczny i prognostyczny – są jednak słabsze niż przed rokiem.
W październiku na utrzymanie się wskaźnika syntetycznego na poziomie sprzed miesiąca wpłynęła jego nieznaczna poprawa w przetwórstwie przemysłowym i handlu przy jednoczesnym niewielkim pogorszeniu w usługach i budownictwie.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl