Przeczytaj także: Polscy pracownicy a podwyżka wynagrodzenia
Województwo lubelskie
Odczuwalny jest nadal problem bezrobocia, jednak nie dotyczy wszystkich grup i branż. Bezrobocie dotyczy głównie pracowników bez doświadczenia lub osób, które pracowały na stanowiskach nie wymagających żadnych specjalistycznych umiejętności czy uprawnień.
W przypadku rekrutacji na stanowiskach kierownicze oraz wysoko wyspecjalizowane szczególnie w branży technicznej sytuacja jest wręcz odwrotna.
Województwo świętokrzyskie
W województwie świętokrzyskim rynek pracy jest rynkiem pracodawcy. Nie można powiedzieć, że w którymś sektorze czy branży podaż przewyższa popyt na pracę.
Województwo podkarpackie
Województwo podkarpackie, podobnie jak świętokrzyskie, należy do województw, w których bezrobocie jest odczuwalne i rynek można określać mianem rynku pracodawcy.
Reasumując : w większości województw naszego kraju można zauważyć charakterystyczne cechy rynku pracy:
Ofert pracy na stanowiska produkcyjne, niższego szczebla bez specjalnych kwalifikacji oraz stanowiska biurowe i administracyjne jest znacznie mniej niż kandydatów do pracy. Często występuje pewnego rodzaju paradoks, polegający na tym, że osoby bezrobotne często nie wykazują zainteresowania przedstawianymi ofertami i nawet nie wyrażają chęci wzięcia udziału w procesie rekrutacyjnym. Zdarza się również, że pomimo pozytywnie zakończonego procesu selekcyjnego, w ostatecznym etapie nie decydują się na podjęcie pracy. Zdecydowany rynek pracownika zauważalny jest już na stanowiskach specjalistycznych zarówno niższego, średniego i wyższego szczebla. Tutaj to kandydaci dyktują warunki pracy. Ofert pracy na tego typu stanowiska w całej Polsce jest bardzo dużo. Część pracodawców ma problem ze znalezieniem pracowników ze względu na dysproporcje pomiędzy warunkami finansowymi oferowanymi kandydatom, a rzeczywistymi oczekiwaniami finansowymi stawianymi przez kandydatów. Jak wynika z ostatnich danych przedstawionych przez GUS, we wszystkich regionach Polski nadal bardziej aktywni zawodowo są mężczyźni. Rejonem z najwyższym poziomem aktywności zawodowej w stosunku do pozostałych jest region centralny.
AKTYWNOŚĆ ZAWODOWA
Region Północny
W regionie północnym zauważalny jest podział osób aktywnych zawodowo ze względu na płeć. Biorąc pod uwagę ogół ludzi aplikujących na dane stanowiska i uczestniczących w procesach rekrutacyjnych, 60% to kobiety, a 40% to mężczyźni. Proste prace pomocnicze, produkcyjne i magazynowe to stanowiska, na które w zdecydowanej większości aplikują mężczyźni (60-70%).
fot. mat. prasowe
Aktywność zawodowa z podziałem na płeć i regiony
Aktywność zawodowa z podziałem na płeć i regiony
![Branża BSS: rekrutacja pracowników bez nowych miejsc pracy? [© janews094 - Fotolia.com] Branża BSS: rekrutacja pracowników bez nowych miejsc pracy?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/uslugi-dla-biznesu/Branza-BSS-rekrutacja-pracownikow-bez-nowych-miejsc-pracy-265468-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl