eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolki a budżet domowy

Polki a budżet domowy

2011-10-27 08:51

Przeczytaj także: Polacy planują budżet domowy


W wydawaniu pieniędzy na zachcianki kobiety jednak nie przebijają mężczyzn. Wystarczy porównać koszt biżuterii, zabiegów kosmetycznych czy nawet wspomnianych butów z ceną nowego, markowego zegarka, gry w golfa czy choćby nowego samochodu i zestawienie kosztów staje się korzystniejsze dla pań.

Kobiety z reguły rozsądnie robią zakupy i starają się oszczędzać, aby pozwolić sobie na droższe przyjemności. Mimo to łatwiej ulegają zakupowemu szaleństwu i częściej od panów cierpią na zakupoholizm. Co prawda Polki nie przodują pod tym względem - są daleko za zakupoholiczkami ze Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, ale wbrew pozorom coraz więcej Polek ma problem z niekontrolowanymi zakupami. W szczególności narażone są na to kobiety w wieku 30-40 lat.

"Zakupoholizm jest w swoim mechanizmie podobny do innych nałogów: hazardu, alkoholizmu czy narkomanii. Początkowo „upolowanie” wybranego towaru jest sposobem na złe samopoczucie czy odreagowanie stresu. Wiąże się to z reakcją chemiczną mózgu, który reaguje na poczucie przyjemności zwiększoną dawką endorfin, zwanych hormonem szczęścia. Chwilowe zmniejszenie napięcia emocjonalnego przynosi ulgę i odprężenie. Typowymi symptomami tego uzależnienia są na przykład niekontrolowane zakupy, nierzadko niepotrzebnych przedmiotów, obsesyjne myśli o zakupach, gniew w momencie braku możliwości zakupu czegoś w sklepie, wyrzuty sumienia, częste wydawanie wszystkich oszczędności"- mówi Sławomir Wolniak, ordynator Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa.

Ochrona dla portfela

Z pewnością większość kobiet choć raz uległa pokusie na zakupach, ale najważniejsze to wiedzieć jak się przed nimi uchronić. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, że czasem warto przypomnieć sobie o sprawdzonej liście zakupów, która pomaga nie ulec z pozoru atrakcyjnym promocjom i otrzeźwia w razie nagłej chęci nabycia czegoś niepotrzebnego.

"Jeśli mamy problem z utrzymaniem dyscypliny finansowej, na zakupy warto zabrać określoną ilość gotówki, a kartę kredytową lepiej zostawić w domu. Łatwy dostęp do kart kredytowych, spłat ratalnych i pożyczek stwarza pokusę zaciągania tego typu zobowiązań. Są to oczywiście przydatne rozwiązania, ale decyzje ich dotyczące nie powinny być podejmowane pochopnie i spontanicznie. Nagromadzenie tego typu kredytów może bowiem prowadzić do wpadnięcia w pętlę zadłużenia" – radzi Renata Gwoździewicz-Pęcherzewska (Powszechny Dom Kredytowy S.A., Związek Firm Doradztwa Finansowego).

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: