Problemy rynku pracy w UE
2011-10-31 09:44
Światowy lider w outsourcingu kadrowo-płacowym, firma ADP, opublikowała tegoroczną edycję raportu "Europe at Work". Publikacja zawiera przegląd i porównanie najważniejszych zagadnień ekonomicznych i społecznych dotyczących krajów europejskich. Najważniejsze kwestie zawarte w raporcie to m.in.: problem bezrobocia, struktura zatrudnienia w europejskich firmach oraz wskaźniki ekonomiczne związane z inwestycjami zagranicznymi. Badania przeprowadzono w 30 krajach europejskich.
Przeczytaj także: Sytuacja na rynku pracy w Unii Europejskiej
W tej edycji w badaniu po raz pierwszy wzięły udział Węgry. Tegoroczny raport ujawnił także kilka zaskakujących faktów, np.:- Na Litwie wskaźnik zatrudnienia kobiet jest wyższy niż mężczyzn
- W Holandii 75% aktywnych zawodowo kobiet pracuje na niepełnym etacie
- Włochy są krajem z największą liczbą przedsiębiorstw
-
Średni koszt pracy w Bułgarii wynosi 2,42 euro za godzinę
- W Danii koszt pracy wynosi 34,82 euro za godzinę
-
Europejczycy średnio przepracowują 40,5 h tygodniowo
- Pracownicy Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji stanowią 45% zatrudnienia w Europie
Spośród wszystkich pracowników Unii, 83% jest zatrudnionych w firmach, a jedynie 17 % to osoby samozatrudniające się lub pracujące w rodzinnych firmach. W Polsce odsetek zatrudnionych przez zewnętrzne podmioty szacuje się na od 70 do 80%.
Autorzy badania przyjrzeli się także strukturze zatrudnienia według płci. Okazało się, że najmniejsze różnice w procentowym zatrudnieniu kobiet i mężczyzn występują w krajach skandynawskich, największe zaś w krajach śródziemnomorskich. Być może ma to związek z utrwalonym kulturowo postrzeganiem tradycyjnych ról damskich i męskich.
Analizując strukturę zatrudnienia, warto zwrócić także uwagę na sektory zatrudnienia. Okazuje się, że 2/3 wszystkich zatrudnionych w UE pracuje w usługach, 14-34% (w zależności od kraju) w sektorze publicznym. W Europie zaledwie 5% wszystkich pracowników zatrudnionych jest w rolnictwie. Jedynie w trzech krajach (Rumunii, Polsce i Grecji) procent zatrudnienia w rolnictwie przekracza 10%. Z czego w Polsce szacuje się je na ok. 13%. Zaś najwyższy odsetek jest w Rumunii tam zatrudnienie w rolnictwie przekracza nawet 20%.
Przeczytaj także:
Niemiecki rynek pracy otwarty dla Polaków wcześniej?
oprac. : Kamila Urbańska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek pracy, rynek pracy w UE, bezrobocie w Unii Europejskiej, unijny rynek pracy