eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWieś a efektywność energetyczna Polski

Wieś a efektywność energetyczna Polski

2011-11-02 13:15

Wieś a efektywność energetyczna Polski

Co Pani/Pana zdaniem może być przeszkodą dla realizacji polityki energetycznej w polskich gminach? © fot. mat. prasowe

Brak zachęt dla gmin i dotacji ze środków publicznych to główne przeszkody w realizacji polityki energetycznej - wynika z raportu TNS OBOP "Opinie burmistrzów i prezydentów na temat roli obszarów wiejskich w polityce energetycznej" przeprowadzonego na zlecenie Forum Rozwoju Efektywnej Energii. Gotowość do wdrażania efektywnych energetycznie rozwiązań deklaruje aż 99% burmistrzów, jednak tylko gdyby uzyskali na nie dofinansowanie.

Przeczytaj także: Jaki wpływ na gospodarkę i rynek pracy mają elektrownie jądrowe?

Jak pokazują wyniki badań, rola obszarów wiejskich jest kluczowa dla podnoszenia efektywności energetycznej kraju. Jednak zdaniem 67% przedstawicieli władz samorządowych, tereny niezurbanizowane nie realizują dziś założeń polityki energetycznej. Taki sam procent ankietowanych uważa, że jest to efekt niewystarczającego wsparcia finansowego ze środków publicznych.

Potrzeba stworzenia wytycznych i programów dofinansowania inwestycji służących zwiększeniu efektywności energetycznej polskiej wsi była jednym z głównych tematów debaty „Rola obszarów wiejskich w zwiększaniu efektywności energetycznej kraju – kierunki rozwoju”. Spotkanie zorganizowane przez Forum FREE odbyło się 19 października 2011 w ramach Europejskiego Kongresu Gmin Wiejskich, wpisanego w oficjalny program Polskiej Prezydencji w Radzie UE.

fot. mat. prasowe

Co Pani/Pana zdaniem może być przeszkodą dla realizacji polityki energetycznej w polskich gminach?

Co Pani/Pana zdaniem może być przeszkodą dla realizacji polityki energetycznej w polskich gminach?


Rola obszarów wiejskich w zwiększaniu efektywności energetycznej kraju

Tereny niezurbanizowane stanowią około 93% powierzchni kraju. Są zamieszkane przez 14 mln obywateli, co stanowi blisko 40% wszystkich mieszkańców Polski. Obszary te charakteryzują się ograniczonym dostępem do sieci gazowej i elektrycznej, co sprawia że ich mieszkańcy sięgają po wysokoemisyjne paliwa (m.in. węgiel, koks), zamiast korzystać z bardziej efektywnych i przyjaznych środowisku oraz człowiekowi rozwiązań technologicznych.

„W efekcie obszary niezurbanizowane generują dziś znacznie więcej szkodliwych gazów cieplarnianych niż tereny zurbanizowane. Mimo to obszary wiejskie zdecydowanie rzadziej znajdują się w kręgu zainteresowania decydentów oraz mediów w kontekście realizacji polityki energetycznej kraju” – mówi Edyta Kwapich-Lenik, rzecznik Forum FREE.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: