Jakość wyrobów z mięsa czerwonego w II kw. 2011
2011-11-04 10:19
Przeczytaj także: Jakość wyrobów z mięsa czerwonego w IV kw. 2010
III. WYNIKI KONTROLI
Ocena organoleptyczna
Niezgodne z deklaracją cechy organoleptyczne stwierdzono w 1 partii przetworów z mięsa czerwonego (tj. 0,3% skontrolowanych partii). Zakwestionowano kiełbasę suszoną grubo rozdrobnioną z uwagi na nierównomierne rozłożenie osłonki na batonach oraz miękką, elastyczną konsystencję nietypową dla tego rodzaju kiełbas. Nie kwestionowano cech organoleptycznych wyrobów należących do grupy wyrobów posiadających wyróżnienia.
Parametry fizykochemiczne
Nieprawidłowości w zakresie parametrów fizykochemicznych stwierdzono w przypadku 67 partii wędlin z mięsa czerwonego (tj. 17,9% skontrolowanych partii), w tym 31 partii należących do grupy Premium.
Nieprawidłowości dotyczyły głównie obecności niezadeklarowanych karagenów oraz surowców mięsnych (np. MOM-u), zawyżonej zawartości wody i skrobi oraz zaniżonej zawartości białka, w stosunku do deklaracji producenta.
Wyniki badań pod kątem deklaracji producenta to, m. in.:
- zawyżona zawartość wody w 20 partiach – w tym w 12 partiach należących do grupy Premium - (zawartość wody zawyżona była do 12,2 p.p.),
- obecność niedeklarowanych karagenów w 18 partiach - w tym w 8 partiach należących do grupy Premium i posiadających wyróżnienia,
- obecność niezadeklarowanych surowców mięsnych, np. MOM-u w 17 partiach – w tym w 1 partii należącej do grupy Premium,
- zaniżona zawartość białka w 7 partiach – w tym w 6 partiach należących do grupy Premium - (zawartość białka była zaniżona do 4,5 p.p.),
- zawyżona zawartość skrobi w 7 partiach – w tym w 4 partiach należących do grupy Premium - (zawartość skrobi zawyżona była do 2,3 p.p.).
Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w grupie kiełbas grubo rozdrobnionych, tj. 36,0% tych wyrobów poddanych ocenie oraz w grupie kiełbas suszonych grubo rozdrobnionych, tj. 35,6% tych produktów poddanych ocenie. Odnośnie wspomnianych wyżej kiełbas zakwestionowano zawyżoną zawartość wody i skrobi oraz obecność niedeklarowanych surowców.
Znakowanie
Nieprawidłowe znakowanie stwierdzono w przypadku 137 partii wędlin z mięsa czerwonego (tj. ok. 34,8% skontrolowanych partii), w tym 72 partii należących do grupy Premium.
Większość poddanych kontroli partii wędlin wykazała jednocześnie nieprawidłowości w zakresie kilku wymagań dotyczących oznakowania.
Stwierdzono m. in. następujące nieprawidłowości:
- nieprawidłowo podany wykaz składników, tj. brak w wykazie składników wszystkich surowców użytych do produkcji, np. alergenów, dozwolonych substancji dodatkowych, wody, soli, aromatów, przypraw – nieprawidłowości te zostały uznane za zafałszowanie,
- nieprecyzyjne oznaczenie wyrobu gotowego, tj.: brak rodzaju wyrobu, procesu technologicznego i sposobu obróbki termicznej zastosowanego w procesie produkcji, np. kiełbasa, wędzona, parzona, pieczona, wieprzowa,
- stosowanie informacji wprowadzającej konsumenta w błąd co do trwałości produktu przez bezpodstawne wydłużenie terminu przydatności do spożycia o 11 dni.
Przeczytaj także:
Jakość wyrobów z mięsa czerwonego w IV kw. 2011
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl