eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolskaTydzień 4/2005 (24-30.01.2005)

Tydzień 4/2005 (24-30.01.2005)

2005-01-30 23:57

  • Według GUS w 2004 roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 11%, a hurtowa o 13%. To dane w cenach bieżących. Jesli jednak uwzględnić średnią inflację w roku ubiegłym (3,5%), to wzrost sprzedaży wyniósłby 7,1%.
  • Sejm rozpatrzy projekt ustawy o ZUS podwyższający składki. Będą w niej też preferencje dla nowych przedsiębiorców.
  • Po zaprzestaniu dostaw ropy do Orlenu przez Petroval swoją ofertę dostaw zgłosił Łukoil. Jednak jest on zainteresowany dostawami wieloletnimi, co nie odpowiada polskiej rafinerii. Obecne dostawy są realizowane na bazie kontraktów podpisywanych na bieżąco.
  • W ciągu ostatniego miesiąca mamy do czynienia z względnie stabilnym kursem euro/złoty, natomiast wzrosła wartość USD wobec polskiej waluty. Eksperci BNP PARIBAS przewidują w ciągu 3-9 miesięcy znaczną przecenę złotówki (spowolnienie gospodarcze w I kwartale i czekające nas wydarzenia polityczne). Rynek nie spodziewa się teraz zmian stóp przez RPP (obecnie stopa referencyjna wynosi 6,5%, a w ubiegłym roku w wyniku trzech kolejnych podwyżek wzrosła ona o 1,25 punktu procentowego), jednak formułowane są oczekiwania ekspertów na zmianę nastawienia RPP z restrykcyjnego na neutralne.
  • RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmiennym poziomie.
  • Według D. Filara - członka RPP jescze w lutym Rada powinna złagodzić swoje nastawienie z restrykcyjnego na neutralne. Wynika to stąd, że inwestycje nie rozwijają się tak szybko jak planowano, a także przewiduje sie szybszy spadek inflacji ( w tym roku nawet do 2,5%).
  • Nie mogąc uzyskać rosyjskiej zgody na eksport polskiej żywności nasz kraj skierował do Brukseli wniosek o interwencję w Moskwie. Podstawą naszej skargi są dokumenty uzasadniające tezę, że brak decyzji umożliwiającej wejście na rosyjski rynek polskich firm posiadających unijny atest, przeczy zasadzie wolnej konkurencji.
  • Według Ministra Finansów w 2005 roku przewidywany jest wzrost inwestycji o 6%. Prognozuje też wzrost PKB w całym roku o 5%.
  • Według MF dług publiczny na koniec 2004 roku wyniósł 50,5% (według polskiej metodologii), wobec 51,4% na koniec 2003 roku.
  • Według MF inflacja w I kwartale wyniesie 4,5% r/r (w grudniu 4,4%).
  • Eureko nie zgadza się na renegocjację ugody w sprawie PZU SA.
  • Rusza realizacja programu TETRA w ramach umowy offsetowej z Lokheedem. Został on wyceniony na 700 mln USD. To program specjalnej łączności dla policji, straży granicznej i ratownictwa.
  • Reforma KRUS będzie przeprowadzona etapowo. W pierwszym etapie będzie to zmiana w organizacji instytucji i systemie gospodarki finansami KRUS, a później rząd przedstawi koncepcję zmiany wysokości składek w oparciu o dochodowość gospodarstw.
  • Rząd niemiecki zgłosił propozycję zredukowania skladki do budżetu unijnego do 1 procenta unijnego dochodu. Oznacza to, że zmniejszone zostaną wydatki budżetowe w latach 2007-2013. Szacuje się, że w tym okresie Polska otrzymałaby mniej o przeszło 5 mld euro.
  • W Polsce (prawdopodobnie w Koszalinie) ma szanse powstać centrum dystrybucyjne chińskiego koncernu stalowego Baosteel.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

O DOBRYCH INTERESACH POLSKICH BANKÓW I O PRYWATYZACJI PZU RAZ JESZCZE

W końcu grudnia ubiegłego roku uważaliśmy, że temat definiowany jako spór Eureko-PZU SA-MSP powinien już zejść z czołówek magazynów i serwisów zajmujących się sprawami gospodarczymi. Nasza redakcja wcześniej, kilkukrotnie zabierała głos w tej sprawie, starając się bez specjalnych emocji prezentować i komentować istotne w tym sporze fakty. Zaprezentowaliśmy też kilka wariantów możliwego zakończenia się tego sporu. Nie ukrywam, że od początku nie widzieliśmy zbyt dużych szans "wyjścia z tarczą" przez nasze MSP i uważaliśmy, że przyjdzie nam zapłacić za brak profesjonalizmu i wyobraźni, za pośpiech, a nawet głupotę, bo nie mieliśmy podstaw, by twierdzić, że ktoś miał w tym jakiś interes. Jednak gdy wydawało się nam, że spór wchodzi na ostatnią prostą i trudno będzie w nim osiągnąć sukces (a raczej musimy starać się zminimalizować straty zawierając ugodę), pojawiły się nowe fakty, które jak sądzimy zaskoczyły tak firmę prawniczą Salans (reprezentowala Polskę przed międzynarodowym trybunałem i wynegocjowała projekt ugody), jak i licznych obserwatorów polskiej i europejskiej sceny gospodarczej. W ich wyniku powstał klincz, bo ujawnione zostały szczegóły rozmów pomiędzy szefami Eureko, a przedstawicielami polskich władz i władz PZU SA z udziałem wpływowych niegdyś polityków oraz opublikowano treść wynegocjowanej w grudniu ugody. Ukoronowaniem tego nowego etapu sprawy jest ekspresowe powołanie specjalnej komisji śledczej i trudno dziś przewidzieć o czym się jeszcze dowiemy. Dziś już wiadomo, że polski rząd ma ograniczone przez Sejm możliwości zawarcia wynegocjowanej w grudniu ugody, Eureko nie zgadza się na jej renegocjację, zbliża się termin ogłoszenia werdyktu przez międzynarodowy arbitraż, a komisja śledcza zaczyna swoje prace... W tej grze stawką jest utrata wpływu nad największą polską firmę i polski rynek ubezpieczeniowy, ale też niezła nawiązka (Holendrzy żądają odszkodowania w wysokości 1 mld euro). Tym razem jestem bardzo ostrożny w prognozowaniu.

Ostatnio coraz bardziej głośno jest w sprawie kolejnych wątpliwości prywatyzacyjnych np. wokół TP SA, polskich stoczni, a także wielu innych ważnych firm... Myślę może zbyt pesymistycznie, ale gdyby wylosować dowolne prywatyzowane polskie przedsiębiorstwo, przeanalizować okres poprzedzający prywatyzację i szczegóły umowy, a także zbadać skąd nabywcy mieli na to pieniądze, to moglibyśmy szybko zmienić kolor włosów... A może nie mam racji i to zdanie jest tylko krakaniem zgryźliwca, który nie zabrał się w tych interesach..

Powrócmy teraz do naszych tradycyjnych baranów.
Nie ulega wątpliwości, że w ostatnich miesiącach mamy do czynienia z nieco gorszymi wynikami gospodarczymi. Także ustabilizowała się, a nawet ostatnio zaczęła wolno spadać inflacja. W tej sytuacji obniżka przez RPP poziomu stóp procentowych była jeszcze nierealna, ale zmiany nastawienia Rady z restrykcyjnego na neutralny wydawały się dla większości instytucji analitycznych i dla ekspertów oczywistymi. Sądzą oni, że istnieje uzasadniona nadzieja na obniżkę stóp procentowych nawet pod koniec pierwszego półrocza 2005 roku. Spodziewają sie też wkrótce ogłoszenia nowej prognozy inflacyjnej przez NBP. Przewiduje się , że prognoza wskaże koniec roku 2005 jako moment, w którym inflacja zmaleje do poziomu 2,5%. Spodziewana najbliższa projekcja inflacji dotyczyć też będzie roku 2007, kiedy zaczniemy być poważnie zainteresowani wejsciem do strefy euro. Będzie to ciekawy dokument.

Ciekawa była w swojej treści ostatnia informacja generalnego inspektoratu Nadzoru Bankowego. Zysk netto polskiego sektora bankowego po trzech kwartałach wyniósl 5,67 mld zł (w poprzednim roku 2,97 mld zł). W tym okresie nastąpił wzrost oprocentowania kredytów o 1punkt procentowy, a oprocentowanie depozytów wzrosło o 0,8%. Rozpiętość między średnim oprocentowaniem osiąganym przez banki od klientów, a płaconym za pozyskane do obrotu środki wyniosła w omawianym okresie 3,25% (wobec 3,04% w tym samym okresie 2003 roku). Na zasygnalizowaną poprawę wyników banków wpłynęło też zmniejszenie w roku ubiegłym obciążeń z tytułu tworzonych rezerw i wprowadzona obniżka stawki podatku.

Zmniejsza się zadłużenie firm, firmy boją sie kredytów. Maleje tez zapotrzebowanie na kredyty mieszkaniowe. Rośnie zainteresowanie kredytami złotowymi, maleje zainteresowanie kredytami walutowymi. Dziesięć największych banków miało 73,1% udziału w sumarycznych aktywach sektora bankowego (w 2003 roku 74,5%).

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: