eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolski dyrektor finansowy - młody i ambitny

Polski dyrektor finansowy - młody i ambitny

2011-11-14 00:10

Polski dyrektor finansowy - młody i ambitny

W jakim wieku zostałeś CFO? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak wynika z międzynarodowego badania przeprowadzonego przez firmę doradztwa personalnego Michael Page, polscy dyrektorzy finansowi mają dużo większy zakres odpowiedzialności niż ich koledzy z innych krajów. Częściej też od nich aspirują do pozycji dyrektora zarządzającego.

Przeczytaj także: Polski dyrektor finansowy - lider z ambicjami

CFO zajmuje kluczową pozycję w firmie. Jego najważniejszą funkcją jest zapewnienie ciągłości finansowania dla działalności gospodarczej przedsiębiorstwa. CFO działa również jako strateg i ambasador społeczności inwestorów. Te dwie funkcje są coraz bardziej niezbędne do stabilnego rozwoju firmy. Obok tych nadrzędnych obowiązków, większość dyrektorów finansowych realizuje również dodatkowe zadania, jak np. wdrożenia nowych systemów IT lub ERP. To sprawia, że wymagania stawiane CFO są coraz wyższe, a oni sami muszą posiadać wszechstronne umiejętności.

W badaniu firmy Michael Page wzięło udział ponad 2400 dyrektorów finansowych z czternastu krajów europejskich: z Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Luksemburga, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Polski, Rosji, Szwajcarii, Szwecji oraz Turcji. Udzielili oni odpowiedzi na pytania na temat pełnionych obowiązków, kwalifikacji oraz możliwości rozwoju zawodowego, a także ocenili pozycję dyrektora finansowego w firmie oraz wskazali projekty, na których planują skupić się w najbliższej przyszłości.

Jak wynika z badania, polscy CFO, w porównaniu z zagranicznymi kolegami, swoje stanowisko obejmują w stosunkowo młodym wieku. Aż 33 proc. respondentów z Polski przyznało, że zostało dyrektorem finansowym mając mniej niż 30 lat, a kolejne 43 proc. objęło to stanowisko między 30 a 34. rokiem życia. Jest to konsekwencja zmian gospodarczych, jakie zaszły w Polsce w latach 90. Napływ zachodnich firm do naszego kraju spowodował wówczas zapotrzebowanie na menedżerów biegle posługujących się językiem angielskim i umiejących odnaleźć się w nowych realiach. Ci zaś byli najczęściej rekrutowani spośród absolwentów uczelni wyższych, posiadających zaledwie kilkuletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte najczęściej w firmach konsultingowych z „wielkiej czwórki”.

fot. mat. prasowe

W jakim wieku zostałeś CFO?

W jakim wieku zostałeś CFO?


Zupełnie inaczej sytuacja kształtuje się w Niemczech. Tam możliwości awansu na stanowisko dyrektora finansowego są wyjątkowe ograniczone dla młodych profesjonalistów. Jak pokazują wyniki badania, tylko co trzeci ankietowany CFO z Niemiec rozpoczął pracę na tym stanowisku w wieku poniżej 35 lat.

Polscy dyrektorzy finansowi, w porównaniu do kolegów z innych krajów, posiadają także krótszy staż zawodowy. Większość respondentów z Polski (65 proc.) ma mniej niż 10 lat doświadczenia jako CFO, w tym aż 28 proc. pracuje na stanowisku dyrektora finansowego nie dłużej niż 4 lata.

Krótszy staż pracy polskich dyrektorów finansowych wpływa na osiągane przez nich niższe niż przeciętnie w Europie zarobki. Co piąty respondent z Polski (19 proc.) przyznał, że jego roczne wynagrodzenie (łącznie z dodatkowymi bonusami) wynosi mniej niż 60 tys. euro. Pensję takiej wysokości deklarowało jedynie 8 proc. wszystkich badanych dyrektorów finansowych. Do wynagrodzenia powyżej 200 tys. euro przyznało się odpowiednio 6 proc. badanych z Polski i 13 proc. z wszystkich krajów. Jak wynika z badania firmy Michael Page, najlepiej zarabiają CFO ze Szwajcarii, Niemiec i Austrii. Zdecydowana większość respondentów z tych krajów deklaruje pensję w wysokości co najmniej 120 tys. euro rocznie.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: