eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek wyposażenia wnętrz w Polsce 2011

Rynek wyposażenia wnętrz w Polsce 2011

2011-11-14 09:38

Rynek wyposażenia wnętrz w Polsce 2011

Rodzaje planowanych zakupów mebli do końca roku © fot. mat. prasowe

Odkładanie zakupów w czasie, wybór tańszych produktów oraz mniejsza liczba zakupów na kredyt spowodowała spadek wartości rynku wyposażenia wnętrz w ostatnich dwóch latach w Polsce. Konsumenci czekają z zakupami na wyraźny sygnał powrotu lepszych czasów, który powinien pojawić się na przełomie roku, jak wynika z najnowszego raportu PMR pt. "Rynek wyposażenia wnętrz w Polsce 2011".

Przeczytaj także: Rynek wyposażenia wnętrz w Polsce 2010

Artykuły wyposażenia wnętrz nie stanowią produktów pierwszej potrzeby, dlatego klienci skrupulatnie planują zakupy i analizują oferty sklepów. „Z uwagi na wciąż niepewną sytuację gospodarczą i możliwość nadejścia drugiej fali kryzysu, konsumenci odkładają swoje decyzje, czekając na poprawę. Można zaobserwować coraz mniejszą liczbę zakupów impulsowych; niższa jest także średnia wartość transakcji. To ostatnie wynika ze skłonności konsumentów do oszczędzania: zamiast kupować nowe mieszkanie, jedynie przeprowadzają remont, lub odkładają remont a kupują tylko tańsze artykuły wyposażenia wnętrz z segmentu oświetleniowego, czy kuchennego”, wyjaśnia Jarosław Frontczak, analityk handlu detalicznego w PMR i autor raportu.

W maju 2011 r. PMR Research przeprowadził badanie techniką wywiadów telefonicznych CATI na reprezentatywnej próbie 510 dorosłych mieszkańców Polski, którzy deklarują zakup dóbr trwałego użytku. Głównym celem badania była identyfikacja modeli zakupów, planów zakupowych i zachowań konsumenckich w zakresie dóbr trwałego użytku w tym zachowawczym okresie. Pytania zadane respondentom dotyczyły ich ostatnich i planowanych zakupów mebli.

Prawie jedna trzecia badanych przyznała, że od stycznia 2010 r. do maja roku bieżącego nabyła meble do pokojów, kuchni lub przedpokoju. Jedna czwarta respondentów dokonała zakupu kompletu mebli. Popularne również były takie produkty, jak sofa, narożnik, wersalka oraz komoda. 75% respondentów, którzy dokonali zakupu, wydało na ten cel nie więcej niż 2 500 zł. Najczęściej występującą motywacją skłaniającą do kupna mebli jest zużycie się poprzednich. Kolejne odpowiedzi dotyczyły chęci zmiany wystroju oraz remontu mieszkania.

Do końca 2011 r. jedna czwarta badanych planuje dokonać zakupu nowych mebli, przede wszystkim takich, jak: komplety mebli do pokojów, sofa, narożnik, wersalka, meble kuchenne oraz szafy. Ponad jedna trzecia badanych nie wie jeszcze, czy do końca roku dokona zakupu artykułów związanych z wyposażeniem wnętrz. Wśród zdecydowanych na tego typu zakupy, największą popularnością cieszą się artykuły okienne takie, jak: karnisz, firanka, czy zasłona (ponad jedna czwarta odpowiedzi). W dalszej kolejności odpowiedzi dotyczyły zakupu tekstyliów domowych.

fot. mat. prasowe

Rodzaje planowanych zakupów mebli do końca roku

Rodzaje planowanych zakupów mebli do końca roku


Tylko 8,1% badanych zadeklarowało dokonanie zakupów mebli za pośrednictwem Internetu. Zakupy mebli online są mniej popularne niż nabywanie w ten sposób sprzętu AGD i RTV. Respondenci, którzy skorzystali z tej formy zakupów, najczęściej kupili pojedyncze meble. Popularnością cieszyły się przede wszystkim takie produkty, jak: sofa, narożnik, wersalka, łóżko, komplet mebli, meblościanka i komoda. Na zakupy przez Internet wydano od 50 do 4 000 zł. Większość respondentów (58,6%) nabyła meble na aukcjach internetowych.

Wśród osób kupujących meble można wyróżnić przede wszystkim trzy grupy, charakteryzujące się różnymi stylami zachowań konsumenckich oraz inną charakterystyką społeczno-demograficzną. Pierwszą grupą są zwolennicy poglądu, że meble powinny być niedrogie z możliwością dogodnego transportu. Preferują oni korzystną cenę i dogodną lokalizację sklepu z produktami meblowymi, ale również zależy im na profesjonalnej poradzie sprzedawcy w tym zakresie. Dla konsumentów z drugiej grupy liczy się dobra jakość i meble wykonane na zamówienie. Te osoby gotowe są zapłacić wyższą cenę, by mieć pewność, że meble wyprodukowane są z materiałów najwyższej jakości. Szczególnie interesują ich meble z drewna. Trzecia grupa to ci, którzy uważają, że meble powinny być tanie i nie zawsze muszą być w komplecie. Chętnie kupują oni meble w promocji, nawet jeśli nie do końca spełniają ich oczekiwania, a ponadto nie boją się zakupów przez Internet.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: